Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Polany Surowiczne

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Polany Surowiczne

Polany Surowiczne to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska. Do końca 2016 roku miejscowość należała do gminy Komańcza w powiecie sanockim.

Położenie

Wieś znajduje się w dolinie Potoku Surowicznego, lewobrzeżnego dopływu Wisłoka, u stóp góry Polańskiej. Graniczy z Wolą Niżną, Surowicą oraz Darowem.

Historia

Polany Surowiczne powstały prawdopodobnie w XV wieku, wykorzystywane jako pastwiska przez mieszkańców Surowicy. W 1549 roku wieś została wymieniona w dokumentach jako Potok Surowiczny. W 1690 roku założono tu parafię pw. św. Michała Archanioła, a pierwsze zapisy dotyczące budowy cerkwi pochodzą z 1728 roku. Pod koniec XIX wieku wieś liczyła 101 domów i 665 mieszkańców, głównie Łemków.

W 1944 roku podczas operacji dukielsko-preszowskiej stacjonowała tu niemiecka 68 Dywizja Piechoty. W 1946 roku wieś została zniszczona, a mieszkańcy wysiedleni do ZSRR. Po wojnie teren był wykorzystywany do wypasu bydła przez PGR i Zakład Karny.

W 1992 roku na Polanach Surowicznych odbył się zlot Tęczowej Rodziny, w którym uczestniczyło ponad dwa tysiące osób z całego świata.

Pozostałości po dawnej wsi

Obecnie jedynymi śladami po wsi są:

  • Dzwonnica z 1730 roku (obecnie remontowana)
  • Fundamenty cerkwi z 1728 roku
  • Nagrobki na dawnym cmentarzu
  • Ruiny kapliczki
  • Resztki kamiennych piwnic oraz studni

W 1981 roku studenci z Politechniki Warszawskiej założyli w Polanach Surowicznych chatkę studencką „Chałupa Elektryków”, która jest otwarta dla turystów od końca czerwca do końca sierpnia.

Linki zewnętrzne

„`