„`html
Ściborowice – Opis miejscowości
Ściborowice to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Krapkowice. Historycznie znajduje się na Górnym Śląsku, na ziemi prudnickiej. W latach 1945–1954 miejscowość należała do gminy Kórnica, a w latach 1975–1998 była częścią województwa opolskiego.
Nazwa
Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od imienia Ścibor lub Czcibor. W historii wieś znana była jako Stiborowic, Stübendorf i Stiebendorf. 15 marca 1947 r. nadano jej polską nazwę Ściborowice.
Historia
Wieś po raz pierwszy wzmiankowana jest w dokumencie biskupa wrocławskiego z 1305 r. Przez wieki była w rękach różnych właścicieli, w tym cystersów oraz rycerzy. W XVII w. przeszła w ręce rodziny von Oppersdorffów, która zainwestowała w rozwój miejscowości, budując folwark, gorzelnię oraz browar. Po I wojnie światowej wieś stała się częścią Królestwa Prus. W czasie II wojny światowej w Ściborowicach utworzono oboz dla jeńców.
Mieszkańcy
Ściborowice zamieszkiwane są przez mniejszość niemiecką oraz Ślązaków, posługujących się gwarą prudnicką, będącą odmianą dialektu śląskiego.
Liczba mieszkańców
- 1830 – 327 mieszkańców
- 1871 – 471 mieszkańców
- 1910 – 517 mieszkańców
- 1939 – 765 mieszkańców
- 2002 – 556 mieszkańców
Zabytki
W Ściborowicach chronione są następujące zabytki:
- Kaplica przy ul. Dębowej 19
- Dwór przy ul. Krapkowickiej 6
- Zespół folwarczny w Jarczowicach, obejmujący budynek inwentarski, stodołę, rządcówkę oraz oficynę.
Pomniki
Pomnik poległych w I i II wojnie światowej, zbudowany w latach 20. XX wieku, upamiętnia mieszkańców, którzy stracili życie w tych konfliktach.
Religia
Wieś przynależy do rzymskokatolickiej parafii w Komornikach.
Bezpieczeństwo
W Ściborowicach działa Ochotnicza Straż Pożarna. Miejscowość podlega również opiece dzielnicowego rejonu służbowego Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach oraz Straży Granicznej.
„`