Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ścigów

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Ścigów – Opis miejscowości

Ścigów, znany również jako Schiegau (w języku niemieckim), to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki. Historycznie zlokalizowana na Górnym Śląsku, w ziemi prudnickiej, wieś przeszła różne zmiany administracyjne od 1945 roku, początkowo będąc częścią gminy Strzeleczki w powiecie prudnickim, a później do województwa opolskiego do 1998 roku.

Nazwa

W 1830 roku wieś występowała pod zniekształconą polską nazwą „Schiegow” oraz niemiecką „Schiegau”. W 1947 roku nadano jej polską nazwę „Ścigów”.

Historia

Ścigów miał własną pieczęć, a w spisie ludności z 1910 roku odnotowano, że z 471 mieszkańców, 449 posługiwało się językiem polskim. Miejscowość miała istotne znaczenie w czasie plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego. W czasie II wojny światowej w Ścigowie znajdował się podobóz obozu jenieckiego, a cywile byli wykorzystywani do budowy okopów.

W 1949 roku we wsi działała szkoła podstawowa oraz rzemieślnicy, tacy jak kotlarz, krawiec i stolarz. W 1956 roku Ścigów został przyłączony do nowo utworzonego powiatu krapkowickiego.

Mieszkańcy

W Ścigowie mieszka mniejszość niemiecka oraz Ślązacy. Mieszkańcy posługują się gwarą prudnicką, odmianą dialektu śląskiego, zaliczaną do podgrupy Podlesioki.

Liczba mieszkańców

  • 1871: 489
  • 1885: 498
  • 1905: 452
  • 1910: 471
  • 1939: 465
  • 1998: 422
  • 2002: 391

Transport i turystyka

Ścigów jest dobrze skomunikowany z pobliskimi miejscowościami, takimi jak Moszna, Opole, Prudnik, Krapkowice i Smolarnia. Oddział PTTK w Prudniku ustanowił turystyczną Odznakę Krajoznawczą Ziemi Prudnickiej, którą można zdobyć zwiedzając obiekty w Ścigowie.

Bezpieczeństwo

W miejscowości działa Ochotnicza Straż Pożarna, a bezpieczeństwo nadzoruje dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach. Teren wsi znajduje się w strefie nadgranicznej, co wiąże się z dodatkowymi kompetencjami Straży Granicznej.

Podsumowanie

Ścigów to wieś o bogatej historii i tradycji, zamieszkała przez wielokulturową społeczność, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i systemem zabezpieczeń.

„`