Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Strzelęcino

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Strzelęcino

Strzelęcino (kaszb. Strzélencënò) to wieś kaszubska w Polsce, zlokalizowana w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Łęczyce. Na dzień 31 grudnia 2006 roku, wieś miała 145 mieszkańców na powierzchni 3,9 km². W latach 1975–1998 administracyjnie przynależała do województwa gdańskiego.

Historia

Strzelęcino leży na terenie historycznej ziemi lęborskiej, która przechodziła różne zmiany administracyjne. W XIII wieku wieś była częścią księstwa białogardzkiego, a później podlegała władzy Pomorza Gdańskiego. Po serii zmian właścicieli, w tym Krzyżaków i książąt zachodniopomorskich, w 1945 roku powróciła do Polski.

Władza i administracja

  • W XIII wieku: Księstwo białogardzkie, rządzone przez Racibora.
  • XIV – XV wiek: Pomorze Gdańskie, a następnie Krzyżacy.
  • 1648 – 1772: Rządy książąt zachodniopomorskich, a potem elektorów brandenburskich.
  • Po II wojnie światowej: Przynależność do Polski.

Obowiązki feudalne

Wieś była zobowiązana do służby wojskowej oraz płacenia różnych danin. W XIV wieku podlegała przekształceniom, które wprowadzały ekwiwalent pieniężny zamiast naturalnych danin. Oto przykłady obowiązków:

  • Obowiązek służby zbrojnej na wezwanie Krzyżaków.
  • Czynsze pieniężne, daniny w naturze i usługi gospodarcze.
  • Właściciele Strzelęcina płacili łącznie 26 skojców rocznie.

Podsumowanie

Strzelęcino ma bogatą historię, która sięga przynajmniej 1200 roku. Choć średniowieczne źródła są ograniczone, wieś była częścią różnych struktur politycznych, co miało wpływ na jej rozwój. W ciągu 800 lat historii, Strzelęcino zmieniało swoje przynależności administracyjne, jednak przez długi czas pozostawało w relacjach feudalnych z różnymi władcami.

Linki zewnętrzne


„`