„`html
Strzelinko
Strzelinko (kaszb. Strzelynkò) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Redzikowo. Miejscowość leży przy trasie linii kolejowej Piła Główna – Ustka, posiadając przystanek kolejowy o tej samej nazwie.
Nazwa
Nazwa „Strzelinko” jest pseudotopograficzna i powstała poprzez dodanie do miejscowości Strzelino formantu zdrabniającego -k. Friedrich Lorentz zarejestrował lokalne formy nazwy w gwarach słowińskich, a niemiecka adaptacja to „Klein Strellin”, co oznacza „mały Strzelin”, odróżniająca ją od pobliskiego „Groß Strellin” (Strzelino).
Historia
W 1925 roku w Strzelinku znajdowało się 26 budynków mieszkalnych, a do 1939 roku liczba gospodarstw wzrosła do 32, z 46 budynkami mieszkalnymi i 247 mieszkańcami w 64 gospodarstwach domowych. Po II wojnie światowej, 8 marca 1945 roku, wieś została zajęta przez Armię Czerwoną i przeszła pod polską administrację. W 1945 roku pierwsi Polacy zostali przesiedleni do Strzelinka, a w sierpniu tego samego roku utworzono polski urząd administracyjny. Niemieccy mieszkańcy zostali wywłaszczeni i deportowani.
W latach 1975-1998 Strzelinko należało do województwa słupskiego. W 2019 roku jeden z mieszkańców odkrył w okolicy około 200 arabskich srebrnych i posrebrzanych monet z VIII i IX wieku oraz dwie monety z VII-wiecznej Persji.
„`