„`html
Stok Polski
Stok Polski to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki. W latach 1975–1998 była częścią województwa sieradzkiego.
Historia
Pierwsza wzmianka o Stoku pochodzi z 1400 roku, kiedy to wspomniano Nicolausa de Stok. W XVI wieku Jan Łaski wymienia Stok w parafii Wojków. W drugiej połowie XVII wieku Stok wraz z Sobiesękami należał do Rafała Wężyka, miecznika dobrzyńskiego. Po jego śmierci majątek przeszedł na syna Józefa.
Następnie właścicielem był Kazimierz z Ostrowa Rychłowski, a po jego śmierci majątek odziedziczyli synowie Franciszek i Antoni. W 1781 roku bracia Rychłowscy sprzedali Stok kuzynowi Ignacemu Rychłowskiemu, który w 1782 roku przekazał majątek Marcinowi Belinie Wągrowskiemu, stolnikowi smoleńskiemu. Wągrowski osiedlił w Stoku kolonistów niemieckich, tworząc tzw. Hollendry.
Po bezpotomnej śmierci Wągrowskiego w 1802 roku, majątek podzielono. Dobra Stok przeszły na bratanków Stanisława, Marcina i Andrzeja. Po regulacji hipoteki w 1821 roku, Marcin Wągrowski stał się jedynym właścicielem, a po jego śmierci majątek przeszedł w ręce jego żony Franciszki z Rudnickich. Franciszka sprzedała Stok w 1833 roku, a później odkupiła go od Józefa Lubowidzkiego.
Po jej śmierci, Stok przeszedł w ręce Stanisława Bogusławskiego, który był majorem w powstaniu listopadowym. Rodzina Bogusławskich posiadała dobra do 1874 roku, kiedy to Jan Niepomucen Bogusławski sprzedał je małżonkom Oppenheym. Po ich śmierci, Stok nabył Hieronim Nieszkowski, a następnie w 1883 roku Franciszek Meier. Po jego śmierci w 1904 roku majątek przejął jego syn Władysław, który w 1906 roku przystąpił do parcelacji i sprzedaży ziemi.
Resztówki podworskie nabył Walenty Wągrowski, który jest obecnym właścicielem tych terenów. Z przeprowadzonej w 1757 roku wizji wynika, że w Stoku znajdował się niegdyś dwór, co sugeruje, że obecny dom właścicieli również stoi na tym samym kopcu.
„`