„`html
Stara Zagość
Stara Zagość to wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, położona nad rzeką Nidą, około 9 km od Pińczowa.
Historia
Osada Zagość powstała między VIII a IX wiekiem. W 1784 roku była częścią powiatu wiślickiego w województwie sandomierskim, a w 1827 roku liczyła 64 domy i 369 mieszkańców, będąc własnością skarbu państwa. Do 1954 roku była siedzibą gminy Zagość, a w latach 1975–1998 należała do województwa kieleckiego.
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół w Zagości był pierwszą siedzibą joannitów w Polsce. Został założony przez Henryka Sandomierskiego prawdopodobnie między jego wyprawą do Ziemi Świętej a krucjatą przeciwko Prusom. Pierwotny romański kościół odkryto w XX wieku, a joannici opuścili Zagość w 1317 roku.
Obecny wygląd kościoła jest efektem przebudowy z czasów Kazimierza Wielkiego, ok. 1353 roku. Kościół zyskał formę gotycką, a Jan Długosz zaliczał go do świątyń ekspiacyjnych. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego, został odnowiony w 1667 roku i rozbudowany na początku XX wieku.
Architektura
Kościół jest jednonawowy, z dwuprzęsłowym prezbiterium i orientowany. Posiada elementy stylu romańskiego, w tym rzeźbiarską dekorację na północno-wschodniej ścianie. W przyziemiu północnej ściany nawy znajduje się cios z rysunkiem kościoła joannickiego, co sugeruje, że miał on wieżę od zachodu.
Zabytki
Kościół został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A.663 z 15.01.1957 i z 21.02.1966).
„`