Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Bezpieczeństwo na drodze: walka z nietrzeźwymi kierowcami.

Pomimo tego, że kary dla kierowców, którzy decydują się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu, są ostre, wciąż spotykamy osoby, które ignorują przepisy. Nie potrzeba być znawcą, aby dostrzec, że takie postawy prowadzą do dramatycznych konsekwencji. Aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom na drogach, policjanci z krośnieńskiej drogówki angażują się w intensywne działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwość”. Już w początkowej fazie poniedziałkowej akcji, która miała miejsce 7 października, w czterech przypadkach konieczne było ponowne skontrolowanie kierowców. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.

TRUCIZNA ZA KIEROWNICĄ

Nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko własnego, ale także wszystkich użytkowników dróg. Niestety, wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy i lekceważąc swoją sytuację, wsiada za kierownicę. Aby przeciwdziałać takim nieodpowiedzialnym zachowaniom, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy ustawią się w różnych punktach powiatu i przeprowadzają kontrole w ramach akcji „Trzeźwość”. Eliminują z ruchu kierowców, których alkomaty wskazują na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Działania w poniedziałek rozpoczęły się wcześnie rano na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 32 z drogą wojewódzką 285 w rejonie Sękowic. W wielu przypadkach kontrole trwały tylko chwilę, a kierowcy mogli spokojnie kontynuować podróż. Zabrakło jednak szczęścia dla czwórki kierujących, których wyniki badania na trzeźwość były niepokojące. Trzech z nich było nietrzeźwych, a jeden znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu. Policjanci odebrali im prawo jazdy i poinformowali o możliwych konsekwencjach.

SUROWOŚĆ KAR

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata, grzywna od 5000 do 60000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz 15 punktów karnych. Z kolei kara za prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu wiąże się z aresztem lub grzywną wynoszącą nie mniej niż 2500 złotych, zakazem prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat oraz 15 punktami karnymi. Każde z tych przestępstw nie tylko narusza prawo, lecz także naraża życie innych na niebezpieczeństwo.

Komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie