„`html
Jeżewo Stare
Jeżewo Stare, znane również jako Stare Jeżewo, to wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady Jeżewo, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa białostockiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.
Położenie
Jeżewo Stare znajduje się na skrzyżowaniu kilku dróg:
- droga międzynarodowa E67 (Helsinki – Kowno – Warszawa – Praga),
- droga ekspresowa S8 (Kudowa-Zdrój – Wrocław – Warszawa – Białystok – Suwałki – Budzisko),
- droga krajowa nr 64 (Piątnica Poduchowna – Wizna – Stare Jeżewo),
- droga wojewódzka nr 671 (Sokolany – Korycin – Knyszyn – Stare Jeżewo – Sokoły).
Historia
Jeżewo Stare jest wymieniane w XIII wieku jako część dóbr tykocińskich książąt mazowieckich. Od 1438 roku znajdowało się w rękach litewskiego rodu Gasztołdów. Po śmierci Stanisława Gasztołda w 1542 roku przeszło w posiadanie jego wdowy Barbary, a po jej małżeństwie z królem Zygmuntem Augustem stało się własnością królewską. W 1661 roku wieś została nadana hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu, a później przeszła w ręce Branickich.
W 1859 roku Jan Gloger kupił folwark Jeżewo, zakładając sad, w którym wyhodował nowoczesną odmianę jabłoni „glogerówkę”. Jego syn Zygmunt Gloger, historyk i krajoznawca, przejął majątek, a około 1880 roku zbudował browar, który funkcjonował do lat 50. XX wieku. Do 1939 roku w miejscowości istniało muzeum Glogera. W Jeżewie znajduje się także budynek szkoły podstawowej, która została zamknięta po reformie edukacji i w 2006 roku sprzedana prywatnemu właścicielowi.
Obiekty w miejscowości
- Pozostałości zespołu dworskiego Glogerów, w tym:
- murowany spichlerz (lamus) sprzed 1860 roku,
- murowana rządcówka z 2. połowy XIX wieku, przebudowana w 1931 roku,
- ślady po ogrodzie dworskim.
- Ruiny browaru.
„`