„`html
Stachowizna
Stachowizna (niem. Rehstall) to osada w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa olsztyńskiego.
Historia
Majątek ziemski w Stachowiźnie powstał w średniowieczu. W końcu XIX wieku obejmował 1000 ha, a w 1913 roku miał powierzchnię 482 ha, będąc w rękach Paula Raschke. W latach dwudziestych XX wieku obszar zmniejszył się do 280 ha z powodu kryzysu gospodarczego, który wpłynął na wiele majątków ziemskich. Część gruntów została podzielona na mniejsze gospodarstwa, a majątek przeszedł w ręce rodziny Ahlmann. Młyn na Dajnie, zlokalizowany na miejscu średniowiecznego młyna, był własnością Maxa Raschke przed 1945 rokiem.
Po 1945 roku majątek funkcjonował jako Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR), a przed likwidacją był zakładem rolnym z suszarnią zielonek.
Dwór
Dwór w Stachowiźnie, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, charakteryzuje się stylem eklektycznym. Jest jednokondygnacyjną budowlą na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym i ryzalitem w stylu neogotyckim. Elewacja nawiązuje do stylu neorenesansowego. W czasach użytkowania przez PGR mieściły się tu mieszkania i biura, a obecnie dwór jest w prywatnych rękach.
Bibliografia
- Rudolf Grenz, „Der Kreis Rastenburg”, Marburg/Lahn, 1976.
- Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich”, wyd. Studio ARTA, Olsztyn 2001.
„`