„`html
Stary Kocin
Stary Kocin to wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Mykanów. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.
Położenie
Wieś leży nad rzeką Czarną Okszą, znaną w tym obszarze jako Kocinka.
Potyczka pod Kocinem
3 października 1863 roku, w trakcie powstania styczniowego, miała miejsce potyczka pomiędzy Kocinem, Ostrowami a Nowym Folwarkiem. Starcie to odbyło się z kolumną wojska rosyjskiego dowodzoną przez Pisankę. Powstańcy, pod dowództwem kapitana Jana Przybyłowicza, utworzyli trzy małe oddziały składające się z około 30 osób każdy.
Rosjanie, w liczbie około 800 żołnierzy, posiadali przewagę liczebną, w tym 130 kozaków i półtorej roty piechoty. Powstańcy stawiali opór przez dwie godziny, ale ostatecznie zostali pokonani. Straty wśród powstańców wyniosły: 15 poległych, 23 rannych i 17 wziętych do niewoli. Wśród tych ostatnich był podoficer Szefer, który został natychmiast powieszony przez Rosjan.
Kapitan Przybyłowicz, próbując połączyć się z oddziałami, został pojmany przez Rosjan w Nowym Folwarku. Następnego dnia w Zagórzu zatrzymano porucznika Kraszewskiego. Obaj zostali powieszeni w Dźbowie 12 października, w towarzystwie szeregowca Kondrateńki, Rosjanina walczącego po stronie powstańców.
Bibliografia
- Stanisław Zieliński, „Bitwy i potyczki 1863-1864”, 1913
„`