Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Syrynia

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Syrynia – charakterystyka miejscowości

Syrynia (niem. Syrin) to wieś w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa katowickiego. W okolicach kolonii Szpluchów i Dąbrowy powstała nowa miejscowość Nowe Nieboczowy, będąca odtworzeniem zlikwidowanej wsi Nieboczowy.

Części wsi

  • Kolonia Szpluchów
  • Dąbrowa
  • Nowe Nieboczowy

Historia

Syrynia ma swoje korzenie w VIII wieku, a po raz pierwszy została wspomniana w latach 1303-1305. Po wymarciu dynastii Piastów, w 1532 roku przeszła pod panowanie Habsburgów. W 1572 roku Ferdynand I sprzedał wieś rodzinie Reiswic. W 1730 roku Eleonora von Bodenhausen sprzedała Syrynię Franciszkowi Leopoldowi hrabiemu Lichnowskiemu.

W miejscowości krąży wiele legend, w tym ta o Zofii Eleonorze von Bodenhausen, która po śmierci miała być pochowana w prostym grobie, a jej trumnę miały wieźć białe woły. W polu między Syrynią a Grabówką znajduje się „Pomnik Bordenowskiej Pani”, upamiętniający Zofię Eleonorę, zmarłą w 1751 roku.

Wieś jest malowniczo położona w dolinie nadodrzańskiej, otoczona lasami i stawami. Nazwa Syrynia wywodzi się od staropolskiego słowa oznaczającego „wilgotny”, co odnosi się do jej położenia. W 1305 roku rozpoczęto budowę kościoła, a drewniany kościół z około 1510 roku został przeniesiony do Katowic w 1938 roku.

Na granicy pól między Syrynią, Grabówką i Lubomią znajduje się zabytkowy kopiec graniczny z wyrytą na kamieniu datą 1822, upamiętniający Zofię Lichnowską. W 1945 roku przez Syrynię przeszła linia frontu II wojny światowej, w wyniku czego zginęło 30 cywilów, a 25 żołnierzy pochodzących z tej miejscowości zmarło na różnych frontach.

Zobacz również

  • Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach
  • Parafia św. Antoniego z Padwy w Syryni
  • Jan Ballarin – śpiewak operowy i pedagog urodzony w Syryni

„`