„`html
Szarłata – Wieś w Polsce
Szarłata (kaszub. Szarlota) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Przodkowo, na Kaszubach. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Krajobraz i otoczenie
Krajobraz Szarłaty charakteryzuje się rzeźbą polodowcową. W okolicy występują liczne pagórki morenowe, wytopiska, wrzosowiska oraz torfowiska. W odległości 2–4 km od wsi znajdują się dwa jeziora: Jezioro Czarne oraz Jezioro Białe, a także kąpielisko w Kartuzach. Zabudowa wsi jest rozproszona.
Integralne części wsi
- Jezioro Czarne
- Jezioro Białe
Historia
W pierwszej połowie listopada 1906 r. w miejscowej szkole elementarnej miała miejsce akcja strajkowa dzieci, które sprzeciwiały się nauczaniu religii w języku niemieckim. Strajk trwał do co najmniej 7 maja 1907 r. W akcji brały udział dzieci z rodzin Lewińskich, Szelków i Śnikowskich. Był to element szerszego ruchu oporu wobec pruskich władz szkolnych, który objął ponad 460 szkół w Prusach Zachodnich, w tym na Pomorzu Gdańskim i w innych regionach. Inspiracją dla strajków pomorskich były wcześniejsze protesty w wielkopolsce, w tym głośny strajk we Wrześni w 1901 roku.
W latach 1981–1983 przebudowano szkołę, jednak zachowano oryginalne fundamenty i podmurówkę z granitu, co stanowi ciekawy element jej historii.
Linki zewnętrzne
„`