„`html
Szczecno
Szczecno to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Daleszyce. Do 1954 roku była siedzibą gminy Szczecno, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa kieleckiego.
Części wsi
- Wojciechów – obecnie część Szczecna, niegdyś samodzielna miejscowość w XIX wieku.
Historia
Szczecno, wieś królewska, powstała pod koniec XV wieku nad rzeką Pierzchnianką. Nazwa wsi może pochodzić od słowa „ścieczna” (zlewisko wód) lub „szczeć” (ostra trawa). Pierwszym znanym właścicielem był Borek, a później majątek przeszedł w ręce rodziny Koniecpolskich, a następnie Leona Kochanowskiego w 1783 roku. Od połowy XIX wieku majątek był w posiadaniu rodziny Nowosielskich.
W 1863 roku podczas powstania styczniowego miała miejsce bitwa w Hucie Szczeceńskiej, w której walczyły oddziały powstańcze dowodzone przez mjr Karola Kalitę oraz rosyjskie pod dowództwem mjr Bentkowskiego. Powstańcy odnieśli zwycięstwo. W 1864 roku, po uwłaszczeniu chłopów, wieś stała się własnością mieszkańców. Dobra Szczecno zostały sprzedane Feliksowi Blumenthalowi w 1875 roku, a w 1910 roku nabyte przez Karola i Matyldę Mauwe. Rodzina Mauwe posiadała majątek do 1941 roku, po czym został on przejęty przez państwo i rozparcelowany.
26 lipca 1944 roku Brygada Armii Ludowej „Grunwald” opanowała majątek, w którym stacjonował oddział własowców. W wyniku operacji wzięto do niewoli 23 żołnierzy, a jeden z czołgów niemieckich został zniszczony.
Zabytki
W Szczecnie można zobaczyć ruiny XVIII-wiecznego dworku, który był siedzibą właścicieli majątku. Dworek, po wojnie przekształcony w szkołę podstawową, spłonął w latach 90. XX wieku. Zespół dworski (dwór i park z II połowy XIX wieku) został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.
Linki zewnętrzne
Wszystkie dodatkowe informacje są dostępne w odpowiednich bazach danych i na stronach poświęconych dziedzictwu kulturowemu regionu.
„`