Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmaga się z prawdziwym oblężeniem, a przyczyną są rozpoczęte właśnie nabory wniosków o świadczenia rodzinne. W pierwszych dniach lutego 2025 roku rodzice oraz opiekunowie dosłownie zasypali ZUS prośbami o 800 plus. Statystyki pokazują ogromną skalę zjawiska – do 3 lutego, na godzinę 6:00 rano, wpłynęły wnioski dotyczące blisko miliona dzieci. W sumie do ZUS złożono ponad 660 tysięcy wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres 2025/2026. Wciąż masz szansę na składanie wniosków. Kiedy upływa ostateczny termin?
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW
ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy od 1 lutego do 30 czerwca 2025 roku. To istotny termin, ponieważ tylko w tym okresie można ubiegać się o świadczenie z wyrównaniem sięgającym 1 czerwca 2025. Złożenie wniosku po lipcu skutkuje przyznaniem świadczenia wyłącznie od miesiąca złożenia wniosku, co oznacza brak wyrównania za wcześniejsze miesiące.
Aby uniknąć utraty jakiejkolwiek wypłaty, zaleca się złożenie wniosku najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku!
CO WARTO WIEDZIEĆ O ŚWIADCZENIU 800 PLUS?
Świadczenie wychowawcze 800 plus przysługuje na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18 lat. Warunkiem jego przyznania nie jest sytuacja finansowa rodziców czy opiekunów. O pomoc mogą ubiegać się:
Wnioski o to świadczenie składa się wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mają do wyboru trzy podstawowe kanały, a ponadto mogą złożyć wniosek za pomocą bankowości internetowej. Opcja ta jest dostępna w wielu instytucjach, takich jak PKO BP, ING, Santander, Millennium oraz mBank i inne.
WYPŁATA I KWOTY ŚWIADCZEŃ
Świadczenie 800 plus wypłacane jest wyłącznie bezgotówkowo – na wskazany rachunek bankowy w Polsce lub na konto w banku zagranicznym, dla osób zamieszkujących kraje UE/EFTA.
Każde dziecko otrzymuje 800 zł miesięcznie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko przychodzi na świat lub osiąga 18. rok życia w trakcie miesiąca – wówczas świadczenie ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu.
W przypadku opieki naprzemiennej każde z rodziców, zgodnie z orzeczeniem sądowym, otrzymuje po 400 zł miesięcznie.
Źródło/foto: Interia