„`html
Sobowidz – Informacje ogólne
Sobowidz to wieś kociewska w Polsce, zlokalizowana w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Miejscowość położona jest blisko Jeziora Sobowidzkiego i dawniej leżała na trasie rozebranej linii kolejowej Pszczółki-Skarszewy-Kościerzyna. W latach 1945–1998 należała do województwa gdańskiego i jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego.
Historia
Początki Sobowidza sięgają czasów średniowiecza. Dokumenty z 1410 roku wymieniają nazwę Sobowicz, a z 1456 roku Sobitz. W XIII wieku Sobowidz stał się grodziskiem, a po zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków w 1309 roku, stał się siedzibą wójtostwa tczewskiego. W 1450 roku wielki mistrz zakonu Krzyżackiego odbierał tu hołd od rycerstwa.
W okresie wojen z Zakonem Krzyżackim Sobowidz był włączony do Korony Polskiej, a po zakończeniu wojny administracja została zreorganizowana. W XVII wieku miejscowość miała starostów, a w 1884 roku otwarto linię kolejową, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego.
Po I wojnie światowej Sobowidz znalazł się w granicach Wolnego Miasta Gdańska, a po II wojnie światowej powrócił do Polski, w wyniku czego osiedliła się tu ludność z innych części kraju.
Zabytki
Sobowidz posiada kilka cennych zabytków, w tym:
- Kościół ewangelicki (obecnie rzymskokatolicki) pw. Przemienienia Pańskiego, z XIX wieku.
- Cmentarz kościelny poewangelicki z XVIII wieku.
- Ogrodzenie z bramkami.
- Dawny ogród plebański z XIX-XX wieku.
- Zespół dworski z XIV-XIX wieku, w skład którego wchodzi dwór, park, ruiny zamku oraz pozostałości młyna wodnego.
Sport
W Sobowidzu działał V-ligowy klub sportowy LKS Błękitni Sobowidz.
„`