Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Prokurator generalny wnioskuje o odebranie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi

Prokurator Generalny złożył wniosek do Sejmu o uchwałę w sprawie uchwały immunitetu Mariusza Błaszczaka, posła Prawa i Sprawiedliwości. Informację tę przekazała w środę Prokuratura Krajowa. Sprawa dotyczy zarzutów o przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków, które miały miejsce w okresie, gdy Błaszczak pełnił funkcję szefa Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Dotyczyło to zaniechania zasad ochrony informacji niejawnych w kontekście planu polskich Sił Zbrojnych.

Ujawnienie Tajnych Informacji

Warszawska Prokuratura Okręgowa ustaliła, że Mariusz Błaszczak, podczas swojego urzędowania w MON, naruszył przepisy dotyczące zniesienia klauzuli tajności z fragmentów „Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101”, kwalifikowanych jako „Ściśle tajne” oraz „Tajne”. Prokuratura wskazuje, że 31 lipca 2023 roku, Błaszczak zlikwidował te klauzule, mimo że wciąż obowiązywały przesłanki do ochrony zawartych w dokumencie informacji.

Przypadek Publicznego Ujawnienia

17 września 2023 roku, w sposób jawny, Błaszczak opublikował odtajniałe fragmenty na oficjalnym profilu partii na platformie X, co naruszało przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych. W ujawnionych fragmentach znalazły się informacje dotyczące okresu przeprowadzania operacji obronnej, strategicznych rubieży oraz oczekiwanego terminu przybycia Sił Sojuszniczych.

Prokuratura zauważyła, że działanie Błaszczaka miało charakter instrumentalny, dążąc do uzyskania korzyści dla swojej partii i komitetu wyborczego. W wyniku tych działań, prokuratura oceniła, że mogły one spowodować „wyjątkowo poważną szkodę” dla niepodległości oraz integralności terytorialnej Polski, a także negatywnie wpłynąć na jej pozycję międzynarodową i spójność NATO.

Brak Zgody na Odtajnienie

Prokuratura informuje, że minister obrony narodowej może zdecydować o zniesieniu lub zmianie klauzuli tajności, ale tylko po uzyskaniu zgody osoby, która tę klauzulę nałożyła. W przypadku dokumentów dotyczących planowania operacyjnego zgoda powinna pochodzić od Szefa Sztabu Generalnego, co w tej sytuacji nie miało miejsca. Brak odpowiednich działań w tej kwestii wywołał nie tylko kontrowersje, ale i poważne konsekwencje prawne.

Źródło/foto: Polsat News

Paweł Supernak / PAP
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie