Były huragan Kirk już wpływa na naszą pogodę, przynosząc silny wiatr, szczególnie w południowej części Polski. W Tatrach odczuwalny będzie halny, ale to dopiero początek. W czwartek cyklon przesunie się nad nasz kraj, przynosząc niebezpieczne podmuchy nie tylko na południu, lecz także na północ.
Obecnie Kirk osłabł i przekształcił się w pozatropikalny cyklon, co jednak nie zmienia faktu, że nie można go lekceważyć. Jego wpływ na Europę będzie znaczący, a w czwartek centrum cyklonu znajdzie się w północno-zachodniej Polsce, co oznacza silne wiatry.
NIŻA Z KIRKA I WCZESNE OSTRZEŻENIA
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w czwartek pozatropikalny cyklon Kirk przyniesie intensywne wiatry, zwłaszcza w górach, zachodniej Polsce, na Pomorzu oraz nad Bałtykiem. Jak wynika z prognoz IMGW, w tym czasie wiatry mogą osiągnąć prędkość do 85 km/h, a na Bałtyku może zapanować sztorm. Silny wiatr utrzyma się także na południu kraju, gdzie w porywach osiągnie do około 75 km/h.
Już teraz, zanim Kirk dotrze do nas w pełni, wiatr zaczyna być odczuwalny. Od samego rana we wtorek IMGW ostrzega przed halnym, który w Tatrach jest miejscowo znany. Towarzyszyć mu będą porywy dochodzące do 85 km/h na południu, a w górach nawet do 100 km/h.
OSTROŻNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM
Środa nie przyniesie ukojenia, ponieważ silny wiatr pozostanie z nami. Na terenach podgórskich z prędkością do 70 km/h, a w Tatrach przekraczającą 100 km/h, w Sudetach do 85 km/h oraz w Bieszczadach do 80 km/h. IMGW podkreśla, że tak intensywne podmuchy mogą stwarzać istotne zagrożenie.
Rzeczowa ocena sytuacji mówi sama za siebie: „Istnieje ryzyko zrywania dachów oraz możliwość przesunięcia pojazdów na drogach, co może być szczególnie niebezpieczne dla kierowców dużych ciężarówek” – informuje IMGW. Specjaliści zalecają ostrożność i przygotowanie się na silne podmuchy, szczególnie mieszkańcom województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Aby być na bieżąco z prognozami pogody, polecamy korzystanie z aplikacji Pogoda Interia, którą można pobrać z Google Play lub App Store.
Nie zapomnij również polubić naszego fanpage’a na Facebooku, by na bieżąco śledzić wszelkie aktualności meteorologiczne i komentować nasze artykuły! Twoja opinia jest dla nas ważna!
Źródło/foto: Interia