Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

CBA bada sprawę „willi plus” Przemysława Czarnka – co dalej z ministrem?

Centrala Biura Antykorupcyjnego rozpoczęła kontrolę programu „willa plus”, jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dotyczy to dwóch inicjatyw, które zostały wprowadzone w czasie, gdy resortem kierował Przemysław Czarnek. Nowe władze MEN ujawniły wiele nieprawidłowości związanych z wydatkami w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Kontrola potrwa do maja 2025 roku.

Problem z programem „Willa Plus”

W komunikacie ministerstwa wskazano, że kontrolowany program nosi nazwę „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty”. Liczne nieprawidłowości związane z jego realizacją określane są jako „willa plus”. Podczas spotkania z przedstawicielami CBA, MEN zapewniło o pełnej współpracy z organami ścigania oraz dostępie do wymaganej dokumentacji.

Współpraca w ramach porozumienia

W spotkaniu inaugurującym kontrolę uczestniczyli m.in. wiceministrowie edukacji, Katarzyna Lubnauer i Joanna Mucha. Ministerstwo wyjaśniło, że celem zawartego porozumienia z CBA jest koordynacja działań oraz wymiana informacji o programach, które obejmują „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty” oraz „Inwestycje w Oświacie”. Men zwróciło uwagę, że działania kontrolne mają zakończyć się do 4 maja 2025 roku.

Doniesienia do prokuratury

Z powodu stwierdzonych nieprawidłowości w realizacji programów inwestycyjnych, MEN zawiadomiło również prokuraturę oraz odpowiednie służby. Programy te, stworzone podczas kadencji Przemysława Czarnka, obejmują „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty” oraz „Inwestycje w Oświacie”. Pierwszy z nich został przez media określony jako „willa plus”.

Nieprawidłowości w działaniach inwestycyjnych

Na początku kwietnia ubiegłego roku Joanna Mucha oraz Katarzyna Lubnauer przedstawili wyniki audytu w instytucjach, które otrzymały fundusze na nabycie nieruchomości w ramach tych programów. Mucha przypomniała, że program „willa plus” przewidział 40 milionów złotych dla 42 organizacji, wskazując jednocześnie na brak przejrzystości oraz poważne uchybienia formalne. Dodała również, że w większości badanych obiektów nie była prowadzona działalność edukacyjna.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie