Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Seniorzy w obliczu reformy abonamentu RTV – zagrożenie dla istotnych przywilejów

W Ministerstwie Kultury trwają intensywne prace nad nową ustawą medialną, która może przynieść rewolucję w systemie finansowania mediów publicznych w Polsce. Zgłoszone uwagi, których jest już ponad sto, wskazują na rozważanie różnych modeli, w tym likwidację abonamentu RTV i zastąpienie go finansowaniem z budżetu państwa. Niestety, w projekcie budżetu na 2025 rok nie uwzględniono środków na tę zmianę, co może opóźnić wprowadzenie reform.

MOŻLIWE OPÓŹNIENIA REFORMY

Zmiany w finansowaniu mediów mogą wejść w życie najwcześniej w 2026 roku, jeśli projekt przejdzie przez wszystkie etapy konsultacji społecznych i legislacyjnych. Tymczasem obecny system abonamentowy stwarza poważne pułapki dla niewiedzących obywateli, zwłaszcza dla wdów i wdowców.

PUŁAPKI DLA WDÓW I WDOWCÓW

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby powyżej 60. roku życia mogą być zwolnione z opłaty abonamentowej, pod warunkiem że ich emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i dostarczyć decyzję o wysokości emerytury. Problem pojawia się, gdy wdowa rezygnuje z własnej, skromnej emerytury na rzecz wyższej renty rodzinnej.

Niestety, renta rodzinna nie jest wymieniona w katalogu świadczeń, które usprawniają zwolnienie z abonamentu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że osoba pobierająca rentę rodzinną, mimo że ma prawo do emerytury, nie może liczyć na zwolnienie. W rezultacie wdowa lub wdowiec mogą spotkać się z niespodziewanymi długami za nieopłacony abonament, a w przypadku braku płatności, sprawy mogą trafić do skarbowych służb egzekucyjnych.

NOWE MOŻLIWOŚCI, NOWE RYZYKA

Od 1 stycznia 2025 roku w życie wejdzie tzw. wdowia renta, która umożliwi łączenie emerytury z dodatkowym świadczeniem po zmarłym małżonku. Wdowy i wdowcy będą mogli otrzymywać jedno świadczenie w pełnej wysokości oraz drugie w wysokości 15 proc. Jednak całkowita suma obu świadczeń nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury. To zmiana, która może negatywnie wpłynąć na osoby obecnie korzystające ze zwolnienia, a która po dodaniu wdowiego dodatku może stracić swoje prawo do zwolnienia z abonamentu RTV.

W obliczu nadchodzących zmian kluczowe jest, aby wdowy i wdowcy zdawali sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji finansowych związanych z abonamentem RTV oraz z nowymi przepisami dotyczącymi renty rodzinnej. Niezrozumienie przepisów w tej materii może prowadzić do zgubnych skutków.

Źródło/foto: Onet.pl
Grzegorz Michałowski / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie