Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Samołęż

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Samołęż

Samołęż to wieś sołecka w Polsce, znajdująca się w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Wronki. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa pilskiego. Wieś położona jest 4 km na południowy wschód od Wronek. Nazwa wsi pochodzi od okolicznych mokradeł.

Historia

Miejscowość została wzmiankowana w 1252 roku i należała do klasztoru cysterek z Owińsk. W łacińskim dokumencie z 1280 roku, sygnowanym przez króla Przemysła II, wieś została wymieniona pod zlatynizowaną nazwą Samolense.

W połowie XV wieku z dziesięcin z Samołęża utrzymywano kapelę muzyczną przy kościele pw. św. Stanisława w Szamotułach. Na początku XVI wieku wieś przeszła w ręce Górków, a następnie Łąckich i Dzieduszyckich.

W okolicy znajduje się Jezioro Samołęskie, które jest jednym z najgłębszych jezior w Wielkopolsce, osiągając głębokość 22,2 m.

„`