Sedranki
Sedranki to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2017 roku otwarto plażę wiejską, a miejscowość jest gospodarzem corocznego Leśnego Crossu Niepodległości.
Historia
Początki Sedranek sięgają XVI wieku, kiedy istniał tam folwark domenialny. W 1565 roku obszar folwarku wynosił 16 włók i 17 morgów. W XVII wieku wieś była zarządzana przez chłopów z okolicznych miejscowości. Podczas najazdu Tatarów w 1656 roku, Sedranki i okoliczne wsie zostały zniszczone.
W XVIII wieku wieś była królewska, a folwark dzierżawiony był przez Georga Erdmann, a później przez jego potomków. W 1807 roku przez Sedranki przejeżdżał generał Henryk Dąbrowski. Przed I wojną światową majątek wynosił 695 ha, a w 1922 roku znajdowało się tam 44 konie, 30 sztuk bydła i 20 świń. Po wojnie majątek został rozparcelowany.
Młyn w Sedrankach
Młyn w Sedrankach istniał od pierwszej połowy XVII wieku. Przez lata przeszedł różne zmiany, w tym modernizację na młyn elektryczny. Ostatnia właścicielka, Elisabeth Konietzko, miała go w XX wieku. Obecnie młyn jest w trakcie remontu, a prace konserwatorskie rozpoczęto w 2018 roku.
Lasek-Sedranki
Majątek Lasek-Sedranki powstał na początku XVIII wieku i obejmował 120 ha. W czasie I wojny światowej został zniszczony, a po wojnie odbudowany przez rodzinę Dziengelów. W wyniku II wojny światowej osada uległa całkowitemu zniszczeniu.
Cmentarze
- Cmentarz wiejski z kaplicą żałobną.
- Cmentarz rodziny von Lenski.
- Cmentarz z lat 1944-1945 dla żołnierzy niemieckich.
- Miejsce pochówku żołnierzy francuskich z 1813 roku.
- Cmentarz ewangelicki z XVII-XIX wieku odkryty w 2011 roku.
Nazwy geograficzne związane z Sedrankami
- Jezioro Sedraneckie – dawniej znane jako jezioro Lassek.
- Sedraneckie Lasy – lasy na północ od Olecka.
- Sedraneckie Łąki – łąki na wschód od miejscowości.
Bibliografia
Andrzej Wakar, Z dziejów wsi. Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, Pojezierze, 1974.