Serednica
Serednica, znana w latach 1977–1981 jako Średnia Wieś, to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. W 2011 roku liczyła 93 mieszkańców.
Historia
Serednica uzyskała prawa wołoskiego w drugiej połowie XV wieku, znajdując się w ziemi sanockiej, wówczas w województwie ruskiego. Na przełomie XVIII i XIX wieku wieś była własnością szlacheckiego rodu Załęskich herbu Prus. W 1809 roku Józef Załęski przekazał majątek swojemu synowi Antoniemu, który ożenił się z Salomeą Łepkowską. Mieli oni trzy córki: Wiktorię, Dominikę i Magdalenę. W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości byli Wisłoccy i Schmidtowie.
W okresie II Rzeczypospolitej Serednica znajdowała się w powiecie leskim województwa lwowskiego. W latach 1946–1947, podczas działalności nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA, większość gospodarstw została zniszczona po przesiedleniu Ukraińców.
Religia
W miejscowości znajdowała się drewniana cerkiew z 1785 roku, która w 1985 roku została przeniesiona do Rozdziela, gdzie służy wyznawcom prawosławia. W latach 1975–1998 Serednica administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Mieszkańcy należący do kościoła rzymskokatolickiego są przypisani do parafii Matki Bożej Różańcowej w Wańkowej, a w samej wsi znajduje się kościół filialny pw. św. Stanisława Kostki.