Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wprowadziło rozporządzenie dotyczące czasowego zakazu noszenia oraz przemieszczania broni w stanie rozładowanym na terenie Krakowa i Wieliczki. Decyzja ta jest związana ze zbliżającym się spotkaniem Grupy Arraiolos, do którego Małopolska gości prezydentów kilkunastu państw członkowskich Unii Europejskiej, zaproszonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Resort uzasadnia wprowadzenie zakazu koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas wydarzenia, które odbędzie się w dniach 10-11 października. Oznacza to, że decyzją rządu ograniczenia te będą obowiązywały nie tylko mieszkańców, ale także osoby z całego kraju, które w tym okresie przebywać będą w tych miastach. Zgodnie z informacjami MSWiA, zakaz dotknie około 23 tysięcy osób fizycznych oraz 136 podmiotów dysponujących pozwoleniami na broń.
Zakaz i ograniczenia ruchu
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podjął również decyzję o wprowadzeniu zakazu przewozu towarów niebezpiecznych oraz ograniczenia ruchu pojazdów nienormatywnych na obszarze Krakowa i Wieliczki. W czwartek ograniczenia obejmą pięć ulic w Wieliczce: Daniłowicza, Klaśnieńskiej, Janińskiej, Matejki i Dembowskiego. Natomiast w piątek zakaz rozszerzy się na niektóre drogi w rejonie Rynku Głównego oraz Kazimierza w Krakowie, a także dotyczyć będzie fragmentu Wisły od mostu Dębnickiego do mostu Grunwaldzkiego. Warto zaznaczyć, że ograniczenia te nie dotyczą pojazdów służb ochrony państwa oraz służb porządkowych i ratunkowych.
Historia Grupy Arraiolos
Wojewoda zapewnił, że wprowadzenie tych ograniczeń jest standardową procedurą, stosowaną przy okazji wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Grupa Arraiolos została powołana w 2003 roku podczas spotkania w portugalskiej miejscowości o tej samej nazwie. Gremium to ma charakter nieformalny, a jego uczestnicy corocznie omawiają sytuację w Unii Europejskiej oraz jej przyszłość.
Tegoroczne spotkanie skoncentruje się na perspektywach pogłębiania relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań i zagrożeń. Gospodarzem obrad w 2023 roku była Portugalia. W październikowym zjeździe w Małopolsce weźmie udział licznie reprezentacja prezydentów krajów UE.
Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku, komentuj nasze artykuły oraz bądź częścią społeczności interesującej się bieżącymi wydarzeniami!
PAP/INTERIA.PL
Źródło/foto: Interia