Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czołg lekki

Chcę dodać własny artykuł

Czołg lekki

Czołg lekki to rodzaj pojazdu wojskowego o masie od 5 do 20 ton, charakteryzujący się słabszym uzbrojeniem i opancerzeniem w porównaniu do czołgów średnich i ciężkich.

Historia

Pierwsze czołgi lekkie pojawiły się pod koniec I wojny światowej, z największym sukcesem odniesionym przez francuski model Renault FT-17. W okresie międzywojennym rozwinięto kategorię małych, bezwieżowych czołgów, znanych jako tankietki, które służyły głównie do szkolenia wojsk pancernych.

W czasie II wojny światowej czołgi lekkie okazały się niewystarczająco uzbrojone i opancerzone. Zdominowały je czołgi średnie, które stały się głównym typem pojazdów na polu walki. Czołgi lekkie zaczęto wykorzystywać przede wszystkim do rozpoznania dzięki ich mniejszym rozmiarom i manewrowości.

Okres powojenny

Po II wojnie światowej rola czołgów lekkich zmalała na rzecz czołgów podstawowych. Produkowano jedynie nieliczne modele do specjalistycznych zadań, takie jak radziecki PT-76, francuski AMX-13 i amerykański M41 Walker Bulldog. Obecnie ich zastosowanie jest ograniczone, a ich funkcje pełnią nowocześniejsze pojazdy rozpoznawcze.

Nazwa „czołg lekki” bywa używana także w odniesieniu do gąsienicowych wozów wsparcia ogniowego, które są budowane na podwoziach bojowych wozów piechoty. Pojazdy te, mimo że podobne do czołgów lekkich, są klasyfikowane jako bojowe wozy wsparcia i nie wykonują samodzielnych zadań, a raczej wspierają piechotę zmechanizowaną.

Przykłady czołgów lekkich

  • 7TP (Polska)
  • PzKpfw II (Niemcy)
  • PT-76 (ZSRR)
  • M3/M5 Stuart (Stany Zjednoczone)
  • AMX-13 (Francja)

Obecnie używane czołgi lekkie

  • Stingray
  • Close Combat Vehicle-Light

Podsumowanie

Czołgi lekkie, które pierwotnie odgrywały kluczową rolę na polu walki, w miarę rozwoju techniki wojskowej zostały zepchnięte na margines w porównaniu do czołgów średnich i ciężkich. Ich obecne zastosowania są ograniczone, a w wielu przypadkach zostały zastąpione przez nowocześniejsze pojazdy rozpoznawcze i wsparcia ogniowego.