Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tusk komentuje wyniki unijnego szczytu: „To jest rzecz bezdyskusyjna”

Podczas konferencji prasowej w Brukseli, po zakończeniu nieformalnego szczytu Unii Europejskiej poświęconego bezpieczeństwu, Donald Tusk stwierdził, że „integralność terytorialna jednego z członków UE jest bezsprzeczna”. Ta deklaracja była odpowiedzią na kontrowersyjne sugestie Donalda Trumpa odnośnie do możliwego przejęcia Grenlandii, terytorium Danii. Tusk, podkreślając owocność spotkania w kontekście polskiej prezydencji, zaznaczył, że intencje przywódców Unii w kwestii bezpieczeństwa są jasne.

WYDATKI NA OBRONNOŚĆ

W trakcie wydarzenia przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zasygnalizowała konieczność zwiększenia unijnych wydatków na obronność, obecnie wynoszących średnio 1,5 proc. PKB. Przyznała, że wiele krajów członkowskich przez długi czas zaniedbywało inwestycje w tym zakresie. Zapowiedziała również możliwość większej elastyczności przy szacowaniu deficytu budżetowego, aby poszczególne państwa mogły efektywniej finansować obronność.

„Nastał czas, by znacząco zwiększyć nakłady”, dodała von der Leyen, zaznaczając, że to wymagać będzie większych wydatków publicznych. Wskazała również na współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz potrzebę przyciągnięcia większego finansowania prywatnego. Dodatkowo, zapowiadając szczyt poświęcony obronności UE z Wielką Brytanią, który odbędzie się w maju, zwróciła uwagę, że takie inicjatywy są niezbędne w obliczu rosnących wyzwań.

POLITOLOGICZNA ANALIZA

Tusk zauważył, że chociaż omawiane były liczne wyzwania, to kluczowe było uznanie, iż solidarność z Danią nie może być jedynie hasłem. „Integralność terytorialna to priorytet dla całej Unii Europejskiej”, podkreślił premier. Dodał, że relacje między UE a Wielką Brytanią uległy poprawie po brexicie, zaznaczając, że istnieje przestrzeń na wspólne działania w zakresie obronności.

W odniesieniu do pomysłu polsko-greckiej inicjatywy dotyczącej obrony powietrznej Europy Tusk wyraził optymizm, zauważając, że temat finansowania ochrony granic zyskał zrozumienie wśród rozmówców. Ponadto, zwrócił uwagę na potrzebę ochrony wód terytorialnych UE.

DIAMENTY W ROZMOWACH

Podczas debaty pojawiły się różnice zdań między Polską a Francją w kwestii finansowania Europejskiego Przemysłu Obronnego. Mimo to, prezydent Macron zasugerował, że “jakoś to rozwiążemy”, co Tusk odebrał jako wyraz dobrej woli. Zauważył także, że współpraca w obszarze obrony staje się coraz bardziej istotna, mimo początkowych różnic.

W kontekście współpracy z Niemcami, Tusk wspomniał o wzrastającym poparciu kanclerza, co daje nadzieję na dalszy rozwój projektów jak Tarcza Wschód. „Naszym wspólnym interesem jest obrona powietrzna”, dodał premier, wyrażając przekonanie, że dotychczasowe rozmowy przyniosą bardziej pozytywne wyniki w przyszłości.

To, co wyraźnie rzuca się w oczy, to jak bardzo współczesne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa zmuszają państwa do współdziałania. W obliczu rosnących zagrożeń, tej współpracy nie można lekceważyć. Przyspieszenie w zakresie uzbrojenia Europy i wspólne finansowanie obrony stają się nie tyle priorytetami, co koniecznością.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie