Rumienica
Rumienica to wieś w Polsce, usytuowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Lubawa. Historia miejscowości sięga średniowiecza, kiedy to należała do dóbr stołowych biskupów chełmińskich aż do I rozbioru Polski w 1772 roku.
Strajk dzieci w 1906 roku
W 1906 roku w miejscowej szkole elementarnej miała miejsce istotna akcja strajkowa, w której uczestniczyły dzieci. Protest dotyczył nauczania religii w języku niemieckim i trwał tydzień. Wśród znanych uczestników strajku znaleźli się m.in. Bieżuński i Staniszewski.
Strajk w Rumienicy był częścią szerszego ruchu oporu przeciwko pruskim władzom szkolnym, który w latach 1906-1907 objął ponad 460 szkół w prowincji Prusy Zachodnie. Akcje te były inspirowane wcześniejszymi protestami w prowincji wielkopolskiej, zwłaszcza słynnym strajkiem we Wrześni w 1901 roku.
Okres międzywojenny i administracja
W okresie międzywojennym w Rumienicy stacjonowała placówka 13 batalionu celnego, a później placówka Straży Celnej oraz Straży Granicznej I linii. W latach 1975-1998 wieś administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
Podsumowanie
- Wieś Rumienica w województwie warmińsko-mazurskim.
- Historia związana z biskupami chełmińskimi do 1772 roku.
- Strajk dzieci w 1906 roku przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim.
- Obecność placówek celnych i straży granicznej w okresie międzywojennym.
- Przynależność administracyjna do województwa olsztyńskiego w latach 1975-1998.