„`html
Rycerka Górna
Rycerka Górna to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa bielskiego.
Położenie
Wieś leży w Beskidzie Żywieckim, w dolinie Rycerskiego Potoku oraz jego dopływów. Znajduje się blisko granicy ze Słowacją.
Historia
Rycerka Górna została założona na początku XVII wieku jako Radeczka, z pierwszą wzmianką w 1628 roku. Początkowo osadnictwo opierało się na wypalaniu lasów pod pastwiska. W XVII i XVIII wieku wieś była terenem działania zbójników, co sprzyjało jej rozwojowi na szlaku handlowym do Słowacji i Austrii.
W 1808 roku hrabia Ludwik De Laveaux nabył wieś i opisał miejscową kulturę w swoim dziele. Po przejęciu Rycerki przez Habsburgów rozwinięto przemysł drzewny oraz założono hutę szkła. Szkoła powstała przed 1868 rokiem, a w 1908 roku wzniesiono kaplicę.
W okresie II RP oddano do użytku dwa schroniska górskie. Po 1939 roku wieś została włączona do III Rzeszy, co wiązało się z wysiedleniami ludności w ramach Akcji Saybusch. Po II wojnie światowej Rycerka stała się terenem działań partyzanckich. W 1950 roku kaplica uzyskała status kościoła parafialnego, a w 1955 roku oddano nową szkołę podstawową.
W 1996 roku powstał dom rekolekcyjny „Michael”, prowadzony przez księży michalitów. Na miejscowym cmentarzu spoczywa Jerzy Konieczny, minister spraw wewnętrznych w latach 1995–1996.
Czasy współczesne
Rycerka Górna ma około 1500 mieszkańców i składa się z 61 części, rozsianych na zboczach gór. Jest miejscowością turystyczną, posiadającą 10 szlaków pieszych oraz 3 wyciągi narciarskie.
„`