„`html
Rychliki
Rychliki, znane również jako Reichenbach, to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki, przy drodze wojewódzkiej nr 527. Miejscowość była siedzibą gminy Rychliki i w przeszłości należała do okręgu szpitalnego Elbląga.
Historia
Obszar Rychlik był zasiedlony przez Prusów do podboju przez zakon krzyżacki w XIII wieku. W 1310 roku, komtur elbląski Heinrich von Gera oraz komtur dzierzgoński Sieghard von Schwarzenburg lokowali wieś na „surowym korzeniu”. Osada została zasiedlona głównie przez kolonistów z Niemiec, co potwierdza jej niemiecka nazwa oznaczająca „bogaty potok”.
W XVII wieku nabożeństwa we wsi odbywały się również w języku polskim, a miejscowi Polacy byli prawdopodobnie robotnikami sezonowymi. W 1925 roku wieś, będąca częścią Niemiec, liczyła 797 mieszkańców.
Po II wojnie światowej, 23 stycznia 1945 roku, Rychliki zostały zajęte przez wojska radzieckie. Po wojnie administrację przejęli Polacy, co spowodowało napływ polskich osadników oraz wysiedlenie dotychczasowych mieszkańców do Niemiec. Początkowo wieś nazywano Potok lub Zamożne, a ostatecznie w 1948 roku przyjęto obecną nazwę.
Zabytki
- Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z 1877 roku, wybudowany z żółtej cegły.
- Plebania z 1842 roku.
Podsumowanie
Rychliki to wieś o bogatej historii, która przeszła przez różne etapy rozwoju, od osady pruskiej, przez niemiecką, aż po współczesną polską. Zachowane zabytki świadczą o jej kulturalnym dziedzictwie.
„`