„`html
Rębków – Informacje ogólne
Rębków to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Garwolin. W przeszłości wieś była królewskim Rębkowem i w XVI wieku znajdowała się w powiecie garwolińskim ziemi czerskiej. W latach 1975-1998 Rębków administracyjnie przynależał do województwa siedleckiego. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego są częścią parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie.
Historia
Pierwsze wzmianki o Rębkowie pochodzą z XI wieku, gdzie nazwa wsi zapisana została jako Rembkowo. W dokumentach z 1407 roku wspomniano o graniczących polach wsi Garwolin i Wola Rębkowska. W średniowieczu wieś była znana z warzenia piwa. Około 500 lat temu w Rębkowie istniało wójtostwo, które później przekształciło się w folwark.
Folwark, początkowo własność książąt mazowieckich, stał się majątkiem królewskim po przyłączeniu Mazowsza do korony. W czasach świetności folwark zatrudniał około 300 osób i sprzedawał do Gdańska około 100 ton zboża rocznie. Mieszkańcy stanowili około 1000 osób, w tym chłopów łanowych, gospodarzy oraz podsadków.
W 1565 roku na rzece Wildze działały dwa młyny, z których większy był częścią folwarku. Po uwłaszczeniu chłopów w 1864 roku, w okolicach Rębkowa powstały nowe osady, a w latach 1919-1920 kilkanaście rodzin chłopskich otrzymało ziemię. W 1949 roku utworzono w Rębkowie Spółdzielnię produkcyjną, która jednak po 11 latach przestała istnieć.
W 2006 roku na łąkach Rębkowa znaleziono dobrze zachowane kości mamuta, reniferów i słonia.
Zabytki
- Groby z epoki kamienia (ok. 4300 lat)
- Drewniana szubienica (ok. 140 lat)
- Rury po drewnianym wodociągu
- Drewniane domy (około 100 lat)
Podsumowanie
Rębków to wieś o bogatej historii, która sięga XI wieku. Przez wieki rozwijała się jako folwark, a po uwłaszczeniu chłopów przekształciła się w osadę z nowymi społecznościami. Dziś Rębków jest znany z zabytków oraz znalezisk archeologicznych.
„`