Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Radlna

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Radlna

Radlna to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Tarnów. W latach 1975-1998 należała do województwa tarnowskiego. Jej nazwa wywodzi się od słowa „radlić”, co odnosi się do uprawy ziemi.

Historia

W 1350 roku Radlna po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach. W kolejnych wiekach była własnością różnych rodzin, w tym Radlińskich i Wykowskich. W 1880 roku wzniesiono istniejący do dziś dwór, a w kolejnych latach rozwijał się gospodarczo, z działalnością w rolnictwie i gorzelnictwie.

  • W 1863 dzierżawcą Radlnej był A. Morbitzer, powstaniec styczniowy.
  • W 1899 roku majątek nabył książę Eustachy Sanguszko.
  • W 1913 roku z fundacji gminy powstała kapliczka z krzyżem.

Okres międzywojenny i II wojna światowa

W latach 1928-1931 opracowano projekt drenowania gruntów. W 1939 roku na terenie folwarku stacjonowało dowództwo 24 dywizji piechoty, a podczas okupacji niemieckiej utworzono oboz pracy.

Współczesność

Po II wojnie światowej folwark został przekazany Związkowi Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. W okresie PRL utworzono spółdzielnię rolniczą, a zabudowania były używane przez Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol”. W 1994 roku nastąpiło zwolnienie wielu mieszkańców wsi.

Zabudowania dworskie

W centrum Radlnej znajdują się budynki dawnego folwarku, w tym parterowy dwór z około 1880 roku oraz budynki gospodarcze z XVIII/XIX wieku. Dwór odwołuje się do tradycji włoskiej willi renesansowej, a jego elewacje ozdobione są herbami dawnych właścicieli.

Sport

W 1999 roku utworzono Klub Sportowy Radlna, który występuje w biało-czerwonych barwach. W 2019 roku zmodernizowano logo klubu, nawiązując do lokalnej symboliki.

Związani z Radlną

  • Ignacy Ujejski – konfederat barski
  • Aleksander Morbitzer – dzierżawca i powstaniec styczniowy
  • Franciszek Barnaś i Stefan Jasiak – żołnierze Legionów Polskich

„`