Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Nadchodzi chłodna fala, miejscami nawet minus 10 st. C

Według prognoz przedstawionych przez IMGW, w pierwszych dwóch tygodniach lutego średnia minimalna temperatura w Tatrach może osiągnąć nawet minus 10 stopni Celsjusza. Mimo to, luty ma być miesiącem, w którym średnia temperatura powietrza przekroczy normy z lat 1991-2020. Jak informuje dr hab. Tomasz Rozbicki, meteorolog związany z SGGW, takie zjawisko nie jest niczym wyjątkowym.

LEKKIE OCHŁODZENIE NA POCZĄTKU LUTEGO

Początek lutego przyniósł ze sobą delikatne ochłodzenie. Napływ chłodniejszego powietrza sprawił, że nocne temperatury w Polsce zaczęły spadać poniżej zera. W Zakopanem odnotowano nawet minus 6,1 stopnia Celsjusza, a w innych regionach kraju wartości te oscylowały między minus 3 a minus 5 stopniami. Wyjątkiem były obszary nadmorskie, gdzie mróz się nie pojawił.

PROGNOZY NA LUTY

Na podstawie długoterminowych prognoz IMGW, luty ma być ciepłym i wilgotnym miesiącem. Średnia temperatura powietrza przewidywana jest powyżej norm, co może skutkować cieplejszymi dniami w stosunku do lat 1991-2020. Instytut przewiduje również, że opady w lutym będą większe od średnich wartości z przeszłości, co potwierdza kontynuację tendencji obserwowanej w styczniu, kiedy również odnotowano przeważające wyższe temperatury.

28 stycznia, czyli podczas szczytu fali cieplnej, maksymalna temperatura wyniosła 15,9 stopnia Celsjusza. W lutym jednak IMGW przewiduje spadki do minus 10 stopni, a wpływ na to będą miały cyrkulacje powietrza, które mogą wprowadzać arktyczne masy powietrza, co skutkuje znaczącym obniżeniem temperatur.

DŁUGOTERMINOWE PROGNOZY OPADÓW

Mapy meteorologiczne IMGW na dziesięciodniowe prognozy od 3 do 12 lutego wskazują, że najwyższe wartości temperatury maksymalnej mogą wystąpić na Dolnym Śląsku, gdzie słupki rtęci powinny osiągnąć 6 stopni Celsjusza. W okolicach Pomorza termometry będą wskazywały wartości w przedziale 4-5 stopni. Najniższą minimalną temperaturę spodziewać się można w rejonach podgórskich Tatr, gdzie w wtorek, 4 lutego, temperatura może spaść do minus 10 st. C.

W pierwszym tygodniu lutego ujemne wartości temperatury wystąpią na przeważającym obszarze kraju, a zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce. Z danych IMGW wynika, że najwyższe sumy opadów przewidywane są w województwie podlaskim, gdzie 6 lutego opady mogą osiągnąć 3,7 mm. Natomiast od 8 lutego nie zapowiada się na większe opady.

PODSUMOWANIE PROGNOZ NA DRUGI TYDZIEŃ LUTEGO

Z wstępnych prognoz IMGW na drugi tydzień lutego (10-16 lutego) wynika, że maksymalne temperatury w przeważającej części kraju będą oscylować między 2 a 3 st. C. Natomiast średnia minimalna temperatura w tym czasie na terenach podgórskich Tatr ma wynosić minus 10 st. C. W południowo-wschodniej Polsce prognozy sugerują wahania temperatur minimalnych między minus 5 a minus 6 st. C.

Źródło: PAP

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie