„`html
Rajkowy
Rajkowy to wieś kociewska w Polsce, zlokalizowana w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin, przy drodze wojewódzkiej nr 230. Jest siedzibą sołectwa Rajkowy, które obejmuje także miejscowości Hilarowo, Maniowo i Ornasowo.
Historia
Rajkowy jest jedną z najstarszych osad pomorskich, z pierwszą wzmianką datowaną na 1224 rok. Pierwsza parafia została założona w 1282 roku przez cystersów oliwskich. W latach 1454-1772 wieś była częścią starostwa gniewskiego.
W 1906 roku, w miejscowej szkole, miała miejsce akcja strajkowa dzieci przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. Strajk ten był częścią szerszego oporu wobec pruskich władz edukacyjnych.
W Rajkowach urodził się Kazimierz Piechowski, żołnierz Armii Krajowej i uciekinier z obozu Auschwitz-Birkenau. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gdańskiego.
W 2012 roku planowano budowę elektrowni węglowej, jednak projekt nie został zrealizowany z powodu sprzeciwu mieszkańców i organizacji ekologicznych.
Zabytki
Rajkowy posiada zespół zabytków wpisany do rejestru NID, w tym:
- Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła (1705-1721, 1782)
- Cmentarz przykościelny (koniec XVIII, 1920)
- Kaplica grobowa rodziny Maniów (po 1920)
- Ogrodzenie z bramą (koniec XVIII)
- Plebanię (2 poł. XIX wieku)
- Organistówkę, obecnie kaplicę przedpogrzebową (2 poł. XIX wieku)
Gotycki kościół pw. św. Bartłomieja, zbudowany w XIV wieku, przeszedł przebudowę w XVII wieku. Wnętrze kościoła charakteryzuje się stylem barokowym, a zachowane elementy wyposażenia pochodzą z okresu cysterskiego.
W okolicy znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne zwane „Zaklętą Górą”.
Przypisy
Literatura
- Matthias Blazek: „Beispiel eines westpreußischen Dorfes: Raikau (Rajkowy)“. W: „Wie bist du wunderschön!“ Westpreußen – Das Land an der unteren Weichsel, S. 103 ff. ibidem: Stuttgart 2012
Linki zewnętrzne
Kategoria: Rajkowy
Kategoria: Wsze starostwa gniewskiego
„`