„`html
Rajskie – Informacje ogólne
Rajskie (pierwotnie Ralskie) to wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 894. W miejscowości znajduje się kościół pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego, będący filią parafii św. Maksymiliana Kolbe w Wołkowyi. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
Historia
Rajskie ma bogatą historię, związaną z szlakiem handlowym nad Sanem. Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1425 roku. W 1436 wieś była własnością rodziny Sobieńskich, a także stawała się przedmiotem sporów majątkowych. W drugiej połowie XV wieku Rajskie znajdowało się w ziemi sanockiej województwa ruskiego.
W 1672 roku po najeździe Tatarów wieś została zniszczona, ocalały jedynie cztery chaty. W XVIII wieku, w 1773 roku, Rajskie należało do Józefa Ossolińskiego, a w połowie XIX wieku do hrabiego Łosia. W 1863 roku ks. Kuryło Czajkowski poświęcił sztandary dla powstańców styczniowych, co skutkowało jego aresztowaniem.
Na terenie wsi istniał także Klasztor Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo, założony przez Urszulę Golejewską, która w 1869 roku rozpoczęła eksploatację kopalni ropy.
W okresie II Rzeczypospolitej wieś znajdowała się w powiecie leskim województwa lwowskiego. W latach 1944–1946 miały miejsce tragiczne wydarzenia, kiedy to nacjonaliści ukraińscy z OUN-UPA zamordowali 21 Polaków oraz Ukraińców oskarżonych o współpracę z Wojskiem Polskim. W 1992 roku w Rajskiem odbył się zlot Rainbow Family, w którym uczestniczyło ponad 2000 osób.
Osoby związane z Rajskiem
- Ksawery Antoni Romer – powstaniec styczniowy, który zginął w 1863 roku.
Linki zewnętrzne
Kategoria: Solina (gmina), Kategoria: Wsze prawa wołoskiego I Rzeczypospolitej, Kategoria: Wsze w powiecie leskim
„`