Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Równia (województwo podkarpackie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Równia – wieś w Polsce

Równia to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne, w dolinie potoku Równia, będącego dopływem Strwiąża.

Historia

Równia została lokowana w 1541 roku przez starostę przemyskiego Piotra Kmitę Sobieńskiego. W 1672 roku wieś została ograbiona i spalona podczas najazdu tatarskiego. W połowie XIX wieku właścicielem majątku był Franciszek Polanowski.

W 1939 roku wieś zajęła Armia Czerwona, a w 1941 roku oddziały słowackie. Po tym okresie Równia znalazła się pod okupacją niemiecką, gdzie działała partyzantka AK. W 1944 roku, po walkach, wkroczyły oddziały sowieckie, które aresztowały polskich partyzantów.

Po II wojnie światowej, w wyniku zmian granic, Równia została przekazana Polsce. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Zabytki

W Równi znajduje się zabytkowa drewniana cerkiew greckokatolicka, usytuowana na wzniesieniu przy potoku Równia. Obok cerkwi znajduje się cmentarz z zachowanymi nagrobkami.

Architektura cerkwi

Cerkiew jest drewniana, trójdzielna i trójkopułowa. Posiada opasanie oparte na uskokowych rysiach oraz empora konstrukcji słupowej. Elementy architektoniczne obejmują:

  • kwadratowy plan sanktuarium, nawy i babińca
  • ośmioboczne tambury nad nawą i czworoboczne nad sanktuarium
  • kopuły o sferycznym profilu z okapami
  • masyw nawowy jako najwyższy element budowli

Świątynia w Równi jest jedną z nielicznych zachowanych trójdzielnych cerkwi kopułowych w południowo-wschodniej Polsce.

Wpisy do rejestru zabytków

Do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane są:

  • cerkiew grecko-katolicka pw. Opieki Marii z I poł. XVIII w., obecnie kościół rzymskokatolicki, nr rej.: A-117 z 23.03.1960 r.
  • cmentarz cerkiewny

„`