Pyszkowo – Informacje ogólne
Pyszkowo to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz. Należy do parafii Chodecz. Do 1998 roku wieś była częścią województwa włocławskiego. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z marca 2011 roku, Pyszkowo liczyło 174 mieszkańców.
Historia Pyszkowa
W Pyszkowie miały miejsce istotne wydarzenia historyczne. 29 czerwca 1238 roku zawarto tu układ pomiędzy księciem kujawskim Kazimierzem a Zakonem Krzyżackim. W wydarzeniu uczestniczyli ważni przedstawiciele, w tym biskup Kujawski Michał oraz palatyn mazowiecki Bogusław. Oryginalny dokument z tego układu przechowywany jest w Muzeum Zakonu Krzyżackiego w Berlinie.
W 1557 roku wieś była własnością Andrzeja Kretkowskiego, kasztelana kowalskiego. W 1827 roku zamieszkiwało ją 154 osoby, a w 1887 roku liczba ta wzrosła do 190. W południowo-wschodniej części Pyszkowa funkcjonowała kopalnia torfu. Do 1954 roku Pyszkowo było siedzibą gminy o tej samej nazwie.
16 kwietnia 1888 roku w Pyszkowie urodził się Witold Ciechomski, major 2. Pułku Ułanów Grochowskich, odznaczony orderem Virtutti Militari. W 1907 roku, podczas zebrania chłopów gminy, podjęto decyzję o odmowie płacenia składek na rzecz Straży Ziemskiej, co skutkowało aresztowaniem trzech osób.
W 2004 roku w Pyszkowie zamknięto szkołę podstawową, która istniała od czasów zaborów.