Polacy coraz rzadziej odkładają pieniądze – w 2024 roku jedynie 57% społeczeństwa zadeklarowało oszczędności, co w porównaniu do 72% w roku poprzednim stanowi znaczący spadek. Jeśli to nie wystarczy, to zaledwie połowa z nich stara się pomnażać swoje środki. Czy Polaków nie stać na oszczędzanie?
RAPORT TAVEX 2025 – DLACZEGO ODKŁADAMY MNIEJ?
Najnowszy raport przygotowany przez Tavex analizuje przyczyny, dla których tak wielu Polaków rezygnuje z oszczędności oraz co oznacza to dla przyszłości ich finansów.
KTO OSZCZĘDZA, A KTO NIE?
W 2024 roku tylko 57% Polaków przyznało, że udało im się zaoszczędzić jakiekolwiek środki, co stanowi spadek w porównaniu do 72% w roku 2023, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Opinia24 na zlecenie Tavex. Warto zwrócić uwagę na młodych ludzi w wieku 18-24 lata, którzy jeszcze dwa lata temu byli liderami w oszczędzaniu. W 2024 roku ich odsetek spadł o ponad 25 punktów procentowych, osiągając poziom 72%. Choć nadal pozostają grupą oszczędzającą najwięcej, ten spadek wskazuje na pogarszającą się sytuację gospodarczą, którą szczególnie odczuwają ci najmłodsi.
Inne grupy wiekowe także zauważyły zmniejszenie liczby oszczędzających, chociaż nie tak drastycznie. Na przykład wśród osób w wieku 25-34 lata oszczędności spadły z 82% w 2023 roku do 68% w 2024 roku. Osoby w wieku 35-44 lat oraz 45-54 lat odnotowały jeszcze większe spadki, osiągając odpowiednio 63% i 61% oszczędzających. Z kolei starsze grupy wiekowe (55-64 i 65+) miały zawsze niższy odsetek w oszczędzaniu, wynoszący 55% i 54% w 2023 roku, z mniejszymi spadkami w 2024 roku (44% i 47%).
PRZYCZYNY BRAKU OSZCZĘDZANIA
Główne bariery związane z oszczędzaniem w 2024 roku pozostały zbliżone do tych z roku poprzedniego, jednak ich intensywność się zmieniała. Najczęstszą przyczyną niemożności zaoszczędzenia były zbyt niskie dochody – aż 30% badanych wskazało ten czynnik, co pozostaje bez zmian w porównaniu do 2023 roku. Stagnacja płac okazuje się kluczowym problemem dla wielu gospodarstw domowych.
Warto zauważyć, że w 2023 roku głównym powodem rezygnacji z oszczędzania była inflacja (39%), a w 2024 roku zajęła drugie miejsce z 28% odpowiedzi. Na trzecim miejscu znalazły się zbyt wysokie wydatki (12%), a dalej: mniejsze dochody (9%) oraz przeznaczenie oszczędności na wcześniej ustalony cel (9%).
„Wyniki badań Tavex ukazują rosnące nierówności finansowe oraz ograniczone możliwości gospodarstw domowych w budowaniu stabilności ekonomicznej. Zauważalny wzrost odsetka osób nieodczuwających potrzeby oszczędzania – z 1% do 4% – może świadczyć o pesymizmie co do przyszłości finansowej oraz braku edukacji w zakresie zarządzania budżetem” – komentuje Aleksander Pawlak, prezes Tavex. „Brak oszczędności w skali społecznej może prowadzić do wzmożonej zależności od kredytów konsumpcyjnych i ograniczeń w inwestycjach prywatnych” – dodaje.
JAK POLACY INWESTUJĄ SWOJE OSZCZĘDNOŚCI?
Blisko połowa oszczędzających (42%) zdecydowała się na inwestowanie zgromadzonego kapitału, co oznacza, że niemal co drugi oszczędzający lokuje swoje środki w różnorodne aktywa. Niestety, pozostająca część (58%) unika pomnażania swoich oszczędności.
„Decyzję o inwestycji utrudnia obecna sytuacja na rynkach oraz w światowej polityce. W USA hossa trwa od ponad 15 lat, a ceny akcji osiągnęły niebotyczne poziomy, co jest niewątpliwie ryzykowne” – zauważa Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. „Przyszłość rynków jest niepewna, szczególnie w kontekście zmian w nowej administracji, które mogą wpłynąć na napływ kapitału” – dodaje.
W 2024 roku najczęściej wybierano bezpieczne formy lokat: lokaty bankowe (40%), fundusze inwestycyjne (18%) oraz obligacje Skarbu Państwa (15%). Wciąż popularnym wyborem pozostawało złoto (13%), cenione za ochronę przed inflacją. Również nieruchomości (13%) i kryptowaluty (12%) zyskały na znaczeniu wśród bardziej ryzykownych inwestorów.
„Percepcja atrakcyjności różnych form inwestycji często mija się z faktami. Na przykład 33% Polaków uważa nieruchomości za dobrą inwestycję, ale tylko 13% na nie decyduje. Złoto uznaje za wartościową inwestycję 25% badanych, ale znów – tylko 13% ulokowało w nie swoje oszczędności” – zwraca uwagę Aleksander Pawlak. „Zestawienie opinii i rzeczywistych decyzji inwestycyjnych wykazuje, że postrzegana atrakcyjność różnych metod pomnażania oszczędności nie zawsze znajduje odbicie w praktyce. Edukacja finansowa na dłuższą metę może zniwelować te różnice” – podsumowuje.
Raport jest dostępny pod tym linkiem: https://tavex.pl/raport-polakow-nie-stac-na-oszczedzanie/
Tavex Sp. z o.o. działa jako wiodący dealer metali szlachetnych, oferując również usługi wymiany walut oraz płatnicze. Firma została założona w 1991 roku, obsługując rocznie ponad 1,3 miliona klientów w dziewięciu krajach Europy.
KONTAKT:
Brief Me
Kinga Bella
tel.: 737 357 126
e-mail: [email protected]
Źródło informacji: Tavex