Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Czy to koniec zmiany czasu na zimowy? Wiceminister ujawnia szczegóły i datę decyzji

Już wkrótce w Polsce nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza konieczność przestawienia zegarków. W miarę zbliżania się terminu tej operacji narasta debata na temat sensowności takiej zmiany. Jak donosi „Fakt”, koalicjanci wkrótce podejmą się omówienia tej kwestii. Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, zapowiada, że decyzje mogą zapaść szybko.

W Polsce dwa razy w roku dokonujemy przestawienia zegarków. Najbliższa zmiana odbędzie się w nocy z 26 na 27 października. Wówczas przesuniemy wskazówki o godzinę wstecz, co oznacza wprowadzenie czasu zimowego na kolejne pięć miesięcy.

Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat tego, który czas jest lepszy – letni czy zimowy? Próby uchwał w celu zniesienia zmiany czasu były już podejmowane, a PSL w poprzedniej kadencji dwukrotnie proponował taki projekt, który jednak nie trafił pod obrady Sejmu. Obecnie, jako część rządu, ludowcy ponownie wracają do tej kwestii.

– Zmiana czasu jest nieefektywna, negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz gospodarkę. Powinna zostać zniesiona – stwierdził Miłosz Motyka w programie „Fakt Live” 7 października. – Będziemy o tym rozmawiać z naszymi partnerami koalicyjnymi – dodał.

Dziennikarz zapytał, czy te rozmowy już się toczą. Wiceminister odpowiedział:

– Będziemy rozmawiać. Po nadchodzącej zmianie czasu na letni chcemy, by to on był uznawany za docelowy. Mamy więc trochę czasu na dyskusję – powiedział Motyka.

Kwestia ta wymaga nie tylko krajowych, ale również unijnych konsultacji, ponieważ takie zmiany muszą być zsynchronizowane z innymi państwami. Miłosz Motyka zapewnił, że na poziomie europejskim również trwają rozmowy w tej sprawie. – Czas pandemii i wojna w Ukrainie spowolniły pewne procesy w Unii, ale chcemy przeprowadzić badania na unijnym szczeblu, ponieważ Europejczycy są przeciwni zmianie czasu. Istnieje już kierunkowa decyzja instytucji unijnych, by odejść od zmiany czasu, lecz naszym zdaniem, powinno to nastąpić szybciej – zaznaczył Motyka.

Jednak wiceminister nie wspomniał o jednym istotnym szczególe. Do końca 2026 roku obowiązują obecne regulacje dotyczące czasu letniego, które są ujęte w dyrektywie nakładającej na państwa członkowskie UE obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrotu do czasu standardowego. Zgodnie z tymi zasadami zegarki będziemy przestawiać według następującego harmonogramu:

Czas letni na zimowy:
Czas zimowy:

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie