Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wielkie zmiany w sondażach. Kto przegrał pozycję lidera w Sejmie?

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię United Surveys dla Wirtualnej Polski tylko dwie partie zyskały na poparciu. Gdyby te wyniki miały przełożenie na układ w Sejmie, koalicja 15 października mogłaby cieszyć się jedynie wątpliwą większością. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z Konfederacją musieliby poszukiwać dodatkowych głosów, by wywrzeć wpływ na parlamentarne decyzje.

Wpływ kampanii prezydenckiej na preferencje wyborcze

Kampania wyborcza związana z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi wyraźnie oddziałuje na poparcie głównych partii politycznych. W ostatnich badaniach obserwowano spadek zainteresowania Koalicją Obywatelską, podczas gdy PiS notowało wzrost. Czy ten trend utrzymał się?

Z sondażu United Surveys wynika, że na Koalicję Obywatelską oddałoby swój głos 32% badanych, co oznacza wzrost o 2,8 punkta procentowego w porównaniu do badania przeprowadzonego w dniach 10-12 stycznia. Natomiast PiS straciło na swojej pozycji lidera, uzyskując zaledwie 30,3% poparcia – o 2,1 punktu procentowego mniej niż wcześniej.

Inne ugrupowania w sondażu

Na dalszych miejscach plasuje się Konfederacja z 12,8% (spadek o 0,7 pkt procentowego), Trzecia Droga z 8,4% (spadek o 0,6 pkt procentowego), a także Nowa Lewica z 8,2% (wzrost o 0,8 pkt procentowego). Na marginesie pozostaje Lewica Razem, która uzyskała tylko 0,5% poparcia, co oznacza spadek o 1,6 pkt procentowego.

Przekładając wyniki na potencjalne mandaty, koalicja 15 października mogłaby nieznacznie utrzymać większość w Sejmie. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica razem dysponowaliby 236 mandatami, co przekracza próg 50% reprezentacji. Z kolei PiS i Konfederacja mieliby ich razem 223. W takim przypadku, jeśli znajdą jeszcze ośmiu parlamentarzystów, możliwa byłaby zmiana władzy w kraju.

Informacje o sondażu

Sondaż zrealizowano w dniach 24-26 stycznia 2025 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 respondentów. Błąd oszacowania wynosi ±3%, co oznacza, że margines błędu statystycznego to 3 punkty procentowe.

Źródło: WP

Nie przegap także innych artykułów na temat aktualnych trendów politycznych i ich wpływu na społeczeństwo. Bieżące wydarzenia i opinie mogą dostarczyć wielu interesujących przemyśleń na temat przyszłości politycznej Polski.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie