Falangi Czarnego Porządku (fr. Les Phalanges de l’Ordre Noir) to francuski komiks stworzony przez Pierre’a Christina i Enkiego Bilala, opublikowany w 1979 roku. W Polsce ukazał się w 2003 roku nakładem wydawnictwa Egmont Polska.
Fabuła
Akcja komiksu toczy się w drugiej połowie lat 70. XX wieku w Europie Zachodniej, gdzie fikcyjnie ożywa hiszpańska wojna domowa. Konflikt wybucha pomiędzy faszystowską organizacją Falangi Czarnego Porządku a grupą dawnych bojowników Brygad Międzynarodowych.
W małym miasteczku Nieves w Hiszpanii, uzbrojona grupa paramilitarna morduje 72 mieszkańców, oświadczając, że działa w imieniu Falangi Czarnego Porządku. Mieszkańcy Nieves historycznie wspierali stronę republikańską podczas wojny domowej w latach 1936–1939. Dziennikarz Jefferson B. Pritchard, weteran Brygad Międzynarodowych, postanawia skontaktować się z dawnymi towarzyszami, aby stawić czoła nowemu zagrożeniu.
W skład reaktywowanej „Brygady Międzynarodowej” wchodzą:
- Christian Avidsen – minister w rządzie Danii
- Paul-Marie Barsac – emerytowany oficer armii francuskiej
- Felipe Castejon – kataloński ksiądz
- Donahue – szef związku zawodowego rzeźników w USA
- Ephraim Katz – oficer służb specjalnych Izraela
- Hans Kessler – profesor filozofii w Niemczech
- Gian Carlo di Manno – włoski sędzia
- Pavel Stransky – czeski dysydent
- Maria Wiśniewska – polska pisarka
- Atadella – postać nieokreślona
Ich przeciwnicy to weterani faszystowskich oddziałów generała Franco. Grupa weteranów republikańskich podejmuje pościg za Falangami przez Europę. W miarę postępu akcji członkowie Brygady zaczynają tracić zapał do walki, dostrzegając, że ich wartości są obce współczesnej Europie, zdominowanej przez konsumpcjonizm i obojętność wobec idei politycznych.
Ostatecznie, po krwawej konfrontacji w odludnej posiadłości we Francji, wszyscy uczestnicy, z wyjątkiem Pritcharda, giną. Ocalały dziennikarz spisuje swoje wspomnienia na szkockiej wyspie.
Przypisy
- Kategoria: Francuskie komiksy
- Kategoria: Komiksy historyczne
- Kategoria: Komiksy polityczne
- Kategoria: Komiksy wojenne
- Kategoria: Hiszpańska wojna domowa w kulturze