Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Andrzej Duda kieruje dwie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o kontrolę prewencyjną dwóch ustaw dotyczących TK.

W poniedziałek na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano informację o przesłaniu przez Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnej kontroli dwóch ustaw. Jedną z nich jest ustawa z dnia 13 września 2024 roku, która wprowadza przepisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, zaś drugą – sama ustawa o Trybunale Konstytucyjnym.

Zarzuty Prezydenta RP

W komunikacie podkreślono, że kluczowym zagadnieniem wniosku Prezydenta RP są zarzuty wobec ustawy z dnia 13 września 2024 roku, dotyczące niezgodności zapisów z Konstytucją. Wśród nich znajduje się stwierdzenie nieważności oraz brak skutków prawnych dla orzeczeń Trybunału, co podważa status niektórych sędziów. Przypomniano, że według art. 190 ust. 1 Konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i obowiązujące. Próba ich deprecjonowania przez ustawodawcę została określona jako „bezprecedensowe zdarzenie w demokratycznym państwie prawa, którym jest Polska”. Prezydent zaznacza, że wprowadzone zmiany mogą zagrażać fundamentom konstytucyjnego porządku prawnego.

Problemy z nowymi przepisami

Przedstawione w oświadczeniu argumenty wskazują, że ani Sejm, ani Senat, ani żaden inny organ nie mają uprawnień do wpływania na ostateczność orzeczeń sądu konstytucyjnego. Parlament, podejmując się wydania ustaw, nie może decydować, jakie orzeczenia mają moc obowiązującą, a które nie, co może prowadzić do finansowego i prawnego chaosu.

Wskazano także, że kwestionowane przepisy dotyczące stwierdzania nieważności orzeczeń TK obejmują około 100 wyroków, co rodzi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego obywateli. Treść ustawy została uznana za wyjątkowo niekorzystną dla ludzi, co podkreśla chęć Prezydenta do skierowania sprawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu jej oceny.

Zarówno dla obywateli, jak i dla instytucji

W przedłożonym wniosku Prezydent zwrócił uwagę, że nowe przepisy rodzą licznie wątpliwości nie tylko ze względu na ich zgodność z Konstytucją, ale również biorąc pod uwagę pozycję ustrojową Prezydenta RP. W szczególności nowe zasady dotyczące m.in. wyznaczania składów orzekających przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału oraz zasady dotyczące kadencji sędziów zostały poddane krytyce.

Więcej informacji na temat sprawy można oczekiwać w nadchodzących dniach, a przed Trybunałem Konstytucyjnym dyskusja na temat nowych regulacji z pewnością będzie gorąca.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Radek Pietruszka
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie