Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Myscowa

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Myscowa

Myscowa (w języku łemkowskim Мысцова) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Krempna. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa krośnieńskiego.

Położenie geograficzne

Myscowa leży w Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Wisłoki, granicząc z Krempną, Kątami, Łysą Górą, Iwlą, Chyrową oraz Polanami. W jej okolicy znajdują się pasma Beskidu Dukielskiego z najwyższymi szczytami, takimi jak Polana (651 m n.p.m.) i Dania (696 m n.p.m.). Miejscowość jest dobrze skomunikowana dzięki drodze powiatowej nr 1907R łączącej ją z Krempną (6 km) i Jasłem (40 km). Powierzchnia Myscowej wynosi 2758,3 ha, co czyni ją drugą co do wielkości wsią w gminie Krempna.

Historia

Historia Myscowej sięga początku XV wieku, kiedy to ród Wojszyków herbu Powała założył wieś na prawie wołoskim. Przez wieki wieś przechodziła w ręce różnych właścicieli, w tym Stadnickich, Kochanowskich i Lubomirskich. Mieszkańcy, głównie Rusini wyznania greckokatolickiego, posiadali cerkiew już w XV wieku. W XX wieku Myscowa rozwijała się, posiadając dwór, szkołę oraz inne obiekty, jednak I wojna światowa przerwała plany budowy linii kolejowej.

Po II wojnie światowej wieś zaludnili Polacy z Huty Polańskiej i Kątów, a liczba mieszkańców spadła z około 1200 do poniżej 300 w latach 2000-tych. W 1964 roku zapadła decyzja o budowie zapory wodnej, która jednak nie została zrealizowana.

Zabytki i obiekty historyczne

  • Zabytkowa cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy z 1796, obecnie kościół filialny.
  • Cmentarz z kaplicą św. Mikołaja z nagrobkami z końca XIX wieku.
  • Szkoła Podstawowa (dawny dom ludowy) z 1937 roku.

Turystyka

W Myscowej prowadzą następujące szlaki turystyczne:

  • Szlaki piesze: Główny Szlak Beskidzki na odcinku Kąty – Myscowa – Polana – Chyrowa oraz Kąty – Myscowa – Krempna.
  • Szlaki rowerowe: na odcinku Polany – Myscowa (cerkiew) – Polany.

Bibliografia

  • Janusz Michalak, W dorzeczu górnej Wisłoki, Roksana-Krosno 1997.
  • Marek Okoń, Beskidy część wschodnia, Warszawa-Kraków 1987.

„`