Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mystki-Rzym

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Mystki-Rzym

Mystki-Rzym to wieś sołecka w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie. Administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego w latach 1975–1998. Mieszkańcy kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem.

Historia wsi

Mystki zostały założone w XV wieku przez rycerzy herbu Puchała. Z czasem wsie połączyły się, tworząc Mystki Rzym. W I Rzeczypospolitej wieś należała do Ziemi bielskiej. W 1826 roku wieś liczyła 28 domów i 152 mieszkańców, a w 1921 roku zanotowano 39 budynków i 250 mieszkańców.

Szkoła

W 1922 roku we wsi funkcjonowała jednoklasowa szkoła powszechna z 28 uczniami. W latach 1924-1930 brakowało szkoły.

Obiekty zabytkowe

  • Krzyż przydrożny, żeliwny z 1893 roku.

Komunikacja

Mystki-Rzym znajduje się przy drodze krajowej nr 66, z przystankiem autobusowym, zapewniającym połączenia z Wysokiem Mazowieckim, Szepietowem, Zambrowem i Łomżą. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Szepietowie.

Infrastruktura i gospodarka

Wieś jest zasilana w gaz z gazociągu, a także posiada stację redukcyjno-pomiarową. Siedzibę ma tu Ochotnicza Straż Pożarna.

Legenda

Według legendy, z Mystkami związana jest postać czarnoksiężnika Jana Twardowskiego, który zaprzedał duszę diabłu. Po wywołaniu ducha Barbary Radziwiłłównej, musiał uciekać i schronił się w miejscowości, gdzie został zabity przez sługi rodu Mniszchów.

Urodzeni w Mystkach-Rzymie

  • Piotr Paweł Mystkowski – profesor w seminarium duchownym w Tykocinie.
  • Ignacy Mystkowski (1826–1863) – inżynier, budowniczy Kolei Warszawsko-Petersburskiej, porucznik Legionów Polskich.

„`