Podczas niedawnego wywiadu dla BBC World News prezydent Andrzej Duda wezwał do całkowitego zdemontowania gazociągów Nord Stream, wskazując na ich istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz militarnego Europy Środkowej. Jego wypowiedzi spotkały się z gwałtowną reakcją władz Krymu, okupowanego przez Rosję. Władimir Konstantinow, przewodniczący tamtejszego parlamentu, określił stanowisko polskiego prezydenta jako „myślenie lokaja”.
Niemieckie Ambicje, Rosyjska Manipulacja
Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Duda podkreślił, że Nord Stream musi zostać całkowicie zlikwidowany, ponieważ stanowi narzędzie, dzięki któremu Rosja może wywierać presję na Europę. „To ogromne zagrożenie dla Polski, Słowacji, Ukrainy oraz innych państw, nie tylko w kontekście energetycznym, ale też militarnym i ekonomicznym” – mówił prezydent w wywiadzie dla BBC. Przypomniał również, że to Donald Trump w 2019 roku wprowadził sankcje na firmy zaangażowane w budowę Nord Stream, co ostatecznie doprowadziło do wstrzymania tego kontrowersyjnego projektu. „Niemcy nie mogą rozwijać swojego potencjału gospodarczego opierając się na gazie z Rosji” – dodał Duda.
Krytyka ze Wschodu
Na reakcję Władimira Konstantinowa nie trzeba było długo czekać. Po kilku dniach polityk ostro skrytykował Duda, informując rosyjską agencję RIA Nowosti, że polski prezydent nie pojmuje interesów narodowych i działa na rzecz „amerykańskiego i anglosaskiego kapitału”. Konstantinow w swoim wystąpieniu zauważył niepokojący trend, w którym młodzi europejscy politycy służą interesom obcym, ignorując potrzeby własnych narodów. „Służą oni amerykańskiemu kapitałowi, a takich, którzy szanują interesy swojego kraju, jest coraz mniej” – ocenił.
Konstantinow, rozwijając swoją krytykę, oskarżył Zachód o rusofobię oraz kradzież rosyjskiego majątku, przywołując dobrze znane tezy rosyjskiej propagandy. W kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji w Europie Środkowej i Wschodniej oraz rosnącego napięcia w relacjach z Rosją, wypowiedzi takie mogą być odczytywane jako element większej gry geopolitycznej.