Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Michorzewo

Chcę dodać własny artykuł

Michorzewo

Michorzewo to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Kuślin. W latach 1975-1998 miejscowość ta należała do województwa poznańskiego. Jej nazwa wywodzi się od Michora, benedyktyna z Lubinia. Od 1890 roku obowiązuje obecna nazwa, rozróżniająca ją od pobliskiego Michorzewa Suchego.

Historia

Michorzewo zostało po raz pierwszy wspomniane w dokumentach w 1399 roku. W 1401 roku wieś weszła w skład dóbr opalenickich, a w 1431 roku powstała parafia. Przez wiele lat, aż do II wojny światowej, wieś należała do rodziny Sczanieckich, będąc jedyną etnicznie polską miejscowością w okolicy.

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego Michorzewo było jedną z większych wsi w powiecie bukowskim, a według spisu z 1837 roku liczyło 366 mieszkańców. Urodził się tu również Kazimierz Filip Wize, biolog i lekarz psychiatra.

Zabytki

W Michorzewie znajduje się barokowo-klasycystyczny kościół NMP i Wszystkich Świętych, zbudowany w latach 1797-1800. Wnętrze kościoła ozdobione jest witrażami, a na chórze znajduje się kartusz z monogramem fundatorki, Anastazji Sczanieckiej. Obok kościoła znajduje się cmentarz z nagrobkami z XIX i początku XX wieku oraz park krajobrazowy o powierzchni 8,4 ha, z neoklasycznym pałacem z około 1910 roku.

W pobliskim zespole zabudowań folwarcznych znajduje się gorzelnia z początku XX wieku, która przeszła modernizację w 1979 roku. Obecnie w pałacu ma siedzibę Ośrodek Rehabilitacyjno-Szkoleniowy Wielkopolskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i Udarów Mózgu.