Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Małowidz

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Małowidz

Małowidz (kurp. Małoźϊdz) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Jednorożec. Współrzędne geograficzne wsi to 53°11’28″N 21°00’12″E.

Nazwa

Nazwa wsi wywodzi się od staropolskiego imienia Małowid. Istnieją różne teorie dotyczące etymologii nazwy, w tym sugestie związane z gęstymi borami Puszczy Zielonej oraz niewystarczającą ilością pożywienia.

Historia administracyjna

Małowidz był częścią starostwa ciechanowskiego, a od 1576 roku starostwa przasnyskiego. Po III rozbiorze Polski trafił do Prus, a w Księstwie Warszawskim znalazł się w departamencie płockim. Po 1944 roku wieś wróciła do przedwojennej administracji. W latach 1975-1998 należała do województwa ostrołęckiego, a od 1999 roku jest częścią gminy Jednorożec.

Części wsi

Małowidz dzieli się na kilka miejscowości, takich jak Odpadek, Podgrądzie, Byk, Sosnówka, Piaski, Kurki i Nowiny. Wieś została założona około 1540 roku jako osada książęca.

Demografia i infrastruktura

W XIX wieku wieś liczyła 20 domów, a w 1921 roku już 69, z populacją 332 osób. W Małowidzu działały sklepy spożywcze oraz organizowano różne lokalne wydarzenia. Po II wojnie światowej, w 1947 roku, wieś miała 408 mieszkańców. Obecnie funkcjonuje sklep spożywczo-przemysłowy oraz remiza OSP.

Religia i kultura

Mieszkańcy wyznania rzymskokatolickiego należą do parafii Zmartwychwstałego Chrystusa w Połoni. W Małowidzu znajduje się najstarszy krzyż w gminie, ufundowany w 1800 roku. Działa tu Koło Gospodyń Wiejskich „Jasie” oraz Stowarzyszenie „Przyjaciele Małowidza”.

Środowisko naturalne

W pobliżu wsi przepływa Ulatówka, niewielka rzeka, a mieszkańcy przyjęli wzorce kulturowe Kurpiów. W zbiorach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk znajdują się nagrania pieśni wykonywanych przez lokalne kobiety w latach 50. XX wieku.

Podsumowanie

Małowidz to wieś o bogatej historii i tradycji, z rozwiniętą infrastrukturą oraz aktywnym życiem społeczno-kulturalnym.

„`