„`html
Przybudki
Przybudki (Prybudki) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
Historia
Wieś oraz folwark powstały w latach 1775–1785. Nazwa „Przybudki” odnosi się do położenia w pobliżu budki straży leśnej, która chroniła lasy królewskie w okolicy Puszczy Bielskiej. W pobliżu znajduje się pomnikowy Dąb Dunin, pozostałość po Puszczy Ladzkiej. Podczas II wojny światowej w Przybudkach osiedlono rodziny z pacyfikowanych wsi. W 1945 roku, w wyniku sowieckiej agitacji, dwóch gospodarzy opuściło wieś, pozostawiając grunty o powierzchni 2,12 ha i 6,7 ha. W 1981 roku białoruski tygodnik „Niwa” opisał Przybudki jako „niewielką wieś na skraju dawnej puszczy Ladzkiej” z piaszczystymi i podmokłymi gruntami; w tym samym roku rozpoczęto drenaż pól.
Demografia
W 1847 roku wieś liczyła 13 domów, w których mieszkało 98 osób. W 1939 roku było to 24 domy i 152 mieszkańców. Zgodnie z danymi z 30 września 1921 roku, w Przybudkach mieszkało 93 osoby w 22 domach, wszyscy byli narodowości białoruskiej i wyznania prawosławnego. W 2007 roku wieś zamieszkiwało 45 osób.
Religia
Mieszkańcy Przybudek wyznania prawosławnego należą do parafii w Łosince, która w 2007 roku miała 45 parafian z tej wsi. Natomiast wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi.
Podsumowanie
Przybudki to wieś z bogatą historią, w której mieszkańcy kultywują swoje tradycje, w tym religijne. Zmiany demograficzne na przestrzeni lat pokazują, że wieś była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, które wpłynęły na jej rozwój i ludność.
„`