„`html
Polanka Horyniecka
Polanka Horyniecka, wcześniej znana jako Deutschbach, to wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Horyniec-Zdrój. Do 1975 roku miejscowość znajdowała się w województwie przemyskim. Mieszkańcy Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Bruśnie.
Geografia
Wieś leży w dolinie Brusienki, w pobliżu Nowego Brusna, u podnóża Roztocza.
Historia
Polanka Horyniecka została założona w 1785 roku jako Deutschbach, w ramach kolonizacji józefińskiej, mającej na celu osadnictwo niemieckie w Galicji. Powstała jako dziesiąta kolonia na terenach dóbr lubaczowskich, w której osiedliło się 18 rodzin, głównie protestantów. Osadnicy korzystali z ulg podatkowych oraz otrzymywali materiały do budowy domów.
W 1857 roku w Deutschbach utworzono filię parafii, a cmentarze umieszczano z dala od osady. W 1905 roku mieszkańcy zdecydowali się na licytację gospodarstw i migrację do kolonii pod Poznaniem. Po zmianach demograficznych w 1938 roku wieś otrzymała obecną nazwę.
Obecnie Polanka Horyniecka to wąski klin położony na terenach dawnej kolonii Deutschbach, a także obszaru po wsi Stare Brusno. Po wojnie utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, które po likwidacji w 1989 roku przekształcono w agroturystykę z stadniną koni. W okolicy zachowały się zabytki, takie jak kapliczka z 1806 roku oraz kamienny krzyż z 1885 roku.
Przyroda i geologia
W okolicy znajdują się wzniesienia Roztocza, a na północ od wsi wznosi się wzgórze Hrebcianka. Dwa kilometry od Polanki znajduje się wzgórze Brusno, znane z kamieniołomów wapieni litotamniowych, eksploatowanych od wieków. Po Akcji Wisła w Polance osiedliło się dwóch kamieniarzy, jednak rzemiosło to zaczęło zanikać po ich śmierci.
Bibliografia
- Gazeta Narodowa – 10.02.1905
- Górnoślązak – 5.04.1907
Linki zewnętrzne
- Hier ruht in Gott – opracowanie na temat kolonizacji józefińskiej w Galicji.
- Polanka Horyniecka – Deutschbach – fanpage lokalnej społeczności.
„`