Dzisiaj jest 1 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Płóczki Górne

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Płóczki Górne

Płóczki Górne, znane również jako Ober Görisseifen, to wieś sołecka w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski. Wieś liczy 554 mieszkańców (stan na marzec 2011) i rozciąga się na długości 4,8 km wzdłuż dolnego biegu Słotwiny, między Płóczkami Dolnymi a Nagórzem.

Położenie

Płóczki Górne są otoczone wzgórzami Kozi Grzbiet i Pleban od zachodu oraz Mogiła, Lipień i Kołodziej od wschodu. Zabudowania wsi znajdują się na wysokości od 235 do 305 m n.p.m. Przez wieś prowadzi kręta droga, a także szlaki turystyczne: zielony z Lwówka Śląskiego do Olesznej Podgórskiej oraz żółty z Gradówka do Pławnej.

Historia i przynależność administracyjna

Do połowy XVIII wieku Płóczki Górne należały do księstwa jaworskiego, a następnie do powiatu bolesławiecko-lwóweckiego. Po podziale w 1816 roku przeszły do powiatu lwóweckiego. W latach 1954–1959 wieś była siedzibą gromady Płóczki Górne, a po 1973 roku włączono ją do gminy Lwówek Śląski. W latach 1975–1998 przynależała do województwa jeleniogórskiego. Od 1999 roku jest częścią gminy Lwówek Śląski w województwie dolnośląskim.

Zabytki

  • Kościół filialny pw. św. Bartłomieja – wzmiankowany od 1241 roku, przebudowany w stylu późnogotyckim w 1520 roku.
  • Budynek mieszkalno-gospodarczy nr 46 – wzniesiony po 1868 roku.
  • Zespół dawnego kościoła ewangelickiego – wzniesiony w latach 1741-1742, rozebrany w 1960 roku.
  • Pomnik pamięci ofiar I wojny światowej oraz cmentarz z resztkami starych grobowców.
  • Typowe domy regionalne z końca XIX i początku XX wieku z murowanym parterem i szachulcowym piętrem.

Geologia

W rejonie Płóczek Górnych występują kambryjskie łupki oraz dolnopermskie mułowce i piaskowce. Istnieją także złoża marmurów szacowane na 1,5 mln ton, a w okolicy można znaleźć agaty i ametysty.

Sport i rekreacja

Od 2003 roku w Płóczkach Górnych odbywa się doroczny Bieg Szlakiem Agatowym, co podkreśla znaczenie regionu w turystyce i rekreacji.

„`