„`html
Piskorczyn
Piskorczyn to wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze. W latach 1975−1998 miejscowość należała do województwa włocławskiego. Obecnie jest jedną z najmniej zaludnionych miejscowości w gminie.
Położenie
Wieś znajduje się około 12 km na południowy wschód od Rypina, w północnej części Pojezierza Dobrzyńskiego. Piskorczyn leży w dorzeczu Ruźca, lewego dopływu Drwęcy. W okolicy występuje krajobraz drumlinowy z wysokościami względnymi sięgającymi 30 m.
Części wsi
Piskorczyn składa się z dwóch głównych skupisk zabudowań: Piskorczyn i Nowiny, a także kilku rozrzuconych gospodarstw. Dawniej istniała także część zwana Arturowizną. Przez wieś przebiega zielony szlak turystyczny:
- Szlak pieszy TO-4521z (32 km): Brzuze – Piskorczyn – Ugoszcz – Julianowo – Okonin – Obory – Radzynek – Żałe – Studzianka – Przyrowa – Ostrowite – Gulbiny – Trąbin.
W Piskorczynie dostępna jest sieć energetyczna, wodociągowa i telefoniczna, a w planach jest budowa sieci kanalizacyjnej i gazowej.
Infrastruktura
W centrum Piskorczyna krzyżują się drogi prowadzące do Ugoszcza, Kleszczyna, Brzuzego, Radzynka i Żałego. Znajdują się tam: świetlica, kapliczka, przystanek autobusowy (połączenie z Rypinem) oraz opuszczony sklep.
Nowiny
Nowiny to część Piskorczyna, oddalona o około kilometr na południe. Zabudowania są skupione wzdłuż drogi Piskorczyn – Radzynek. Istnieje tam przystanek autobusowy z murowaną wiatą oraz ceglana kapliczka z figurą Matki Bożej.
Historia
Okolice Piskorczyna były zasiedlone już w neolitycznej epoce (3500–2500 r. p.n.e.). W XIII wieku istniała na tym terenie osada kultury wczesnośredniowiecznej. Od 1248 roku wieś zarządzał książę Kazimierz I kujawski. Najstarsze wzmianki o Piskorczynie pochodzą z XVI wieku, kiedy to wieś była w posiadaniu rodziny Piskorskich.
„`